Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili 500 tys. zł z NFZ

Data publikacji 15.04.2016

Policjanci zatrzymali lekarza i farmaceutów, którzy działając w zorganizowanej grupie przestępczej dokonali oszustwa na szkodę NFZ. Fałszowali recepty na drogie, refundowane leki psychotropowe, a następnie po sfingowaniu transakcji sprzedaży wyłudzali refundację. Za przestępstwo to grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej w Łodzi od pewnego czasu prowadzili czynności dotyczące podejrzenia wyłudzenia blisko pół miliona złotych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Analiza wykazała znaczący wzrost sprzedaży w jednej z łódzkich aptek refundowanych leków psychotropowych. Policjanci zweryfikowali te niepokojące sygnały i okazało się, że obrót był fikcyjny a dokumentacja fałszowana wyłącznie w celu wyłudzenia dofinansowania.

Każdy z 4 podejrzanych miał ściśle określone role do odegrania. 65-letni lekarz wypisywał recepty na podstawie, których pracownice apteki (kobiety w wieku 67 i 73 lat) ewidencjonowały fikcyjną sprzedaż leków. Posługując się potwierdzającymi nieprawdę dokumentami 40-letnia właścicielka apteki występowała do NFZ o refundację. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń działania tej grupy obejmujące lata 2012-2015 doprowadziły do wypłaty nienależnej refundacji w wysokości blisko pół miliona złotych.

Cała czwórka usłyszy zarzuty, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją Prokuratury Łódź –Bałuty wobec lekarza i dwóch farmaceutek zastosowano dozory policyjne, natomiast wobec właścicielki, która kierowała tym procederem  - poręczenie majątkowe.

(KWP Łódź / mm)

  • policjanci prowadzą zatrzymanego
  • policjanci prowadzą zatrzymaną
Powrót na górę strony