Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mundurowi odzyskali skradzione samochody

Data publikacji 18.04.2016

Policjanci z żarskiej drogówki zatrzymali 48-latka uciekającego kradzionym volkswagenem, wartym 30 tys. zł. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej, był po użyciu alkoholu. Z kolei wspólna praca zielonogórskich policjantów i strażników granicznych pozwoliła odzyskać osobową toyotę skradzioną kilkanaście godzin wcześniej w Berlinie.

W piątek, 15.04.2016 r., na drodze niedaleko miejscowości Trzebiel, policjanci żarskiej drogówki prowadzili działania "Trzeźwy kierowca". Około godziny 6:00 wytypowali do kontroli pojazd vw caddy. Jego kierowca nie zatrzymał się do kontroli, ominął policjantów, przyspieszył i zaczął uciekać. Funkcjonariusze rozpoczęli pościg. Po przejechaniu około kilometra, porzucił samochód i kontynuował ucieczkę pieszo przez las. W ślad za nim ruszyli mundurowi, by po chwili zatrzymać 48-latka.

Jak się okazało, samochód vw caddy warty 30 tys. złotych, którym uciekał mężczyzna został skradziony kilkanaście godzin wcześniej. To nie jedyne przewinienia kierowcy, policjanci sprawdzili stan trzeźwości 48-latka z woj. dolnośląskiego, był po użyciu alkoholu. Odzyskany przez żarskich policjantów pojazd wrócił już do właściciela, a 48-latek odpowie za przestępstwo oraz popełnione wykroczenia.

Kolejny skradziony samochód został odzyskany przy współpracy zielonogórskich policjantów i strażników granicznych. W sobotę (16.04.2016 r.) funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze-Babimoście zatrzymali do kontroli kierującego samochodem Toyota Auris. Młody mężczyzna siedzący za kierownicą nie miał przy sobie żadnych dokumentów, a w bagażniku przewoził niemieckie tablice rejestracyjne. W związku z podejrzeniem, że samochód może pochodzić z kradzieży został sprawdzony za pośrednictwem Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku. Okazało się, że został skradziony kilka godzin wcześniej w Berlinie. Kierujący został zatrzymany i przekazany Policji. Jak się okazało jest to 21-letni mieszkaniec okolic Warszawy.

Po sprawdzeniu okazało się, że 21-latek nie był wcześniej notowany. Postępowanie prowadzone przez zielonogórskich policjantów pozwoliło na zebranie wystarczającego materiału dowodowego, aby przedstawić mężczyźnie zarzut kradzieży pojazdu. Akta sprawy wraz z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie zostały skierowane do Sądu Rejonowego. Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące.

Za kradzież pojazdu kodeks karny przewiduje karę od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP Gorzów Wlkp. / mm)

Powrót na górę strony