Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o piractwo komputerowe

Data publikacji 19.04.2016

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu wspólnie z jeleniogórskimi funkcjonariuszami zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o nielegalne rozpowszechnianie cyfrowych wersji gier komputerowych oraz czerpanie z tego tytułu korzyści finansowych. Firma, która jest właścicielem praw autorskich poniosła w tej sprawie straty nie mniejsze niż 75 tys. zł. W dalszym ciągu policjanci docierają do kolejnych osób z całej Polski, które nabyły tego typu produkt z naruszeniem obowiązujących przepisów. Zatrzymany przyznał się do tego przestępstwa. O jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z policjantami z Jeleniej Góry w ramach realizacji sprawy operacyjnej przeszukali pomieszczenia mieszkalne należące do 27-letniego mieszkańca Dolnego Śląska. Czynności wykonywane były w związku z podejrzeniem o rozpowszechnianie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nielegalnie zwielokrotnionych cyfrowych wersji gier komputerowych.

Policjanci zabezpieczyli w tej sprawie laptop oraz inne nośniki. Mężczyzna przyznał się do tego przestępstwa. Pokrzywdzony oszacował swoje straty na kwotę nie mniejszą niż 75 tys. zł. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy 27-latek sprzedawał w sposób nieuprawniony na jednym z portali internetowych dostęp do gier komputerowych jednego z międzynarodowych koncernów.

Funkcjonariusze w dalszym ciągu ustalają dokładnie wszystkie okoliczności tej sprawy, a także osoby z terenu całej Polski, które nabyły w sposób nielegalny dostęp do tego typu gier. Zatrzymany odpowie za swoje czyny przed sądem. Za naruszenie przepisów Ustawy o prawach autorskich i pokrewnych może grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policyjni specjaliści zajmujący się walką z cyberprzestepczością przypominają wszystkim osobom, które planują zakup programów komputerowych, plików muzycznych lub wideo, aby dokonywać tego typu transakcji u legalnych dystrybutorów. Zweryfikujmy u sprzedawcy oferującego nam konkretny produkt, czy nabycie takiego towaru nie narusza np. warunków licencyjnych umowy.

Ponadto pamiętajmy o tym, że kupując produkt objęty licencją nie możemy dowolnie nim dysponować, ani też nie stajemy się fizycznie jego właścicielami, tylko dostajemy prawo, aby z niego korzystać w określonym zakresie.

KWP Wrocław / kp

Powrót na górę strony