Wypadki z udziałem pieszych
Minionej doby w naszym regionie doszło do 12 wypadków drogowych, w wyniku których 13 osób zostało rannych. Niestety aż 9 z nich było z udziałem pieszych. Policjanci apelują zarówno do pieszych, jak i kierowców o ostrożność, szczególnie w tym przedświątecznym okresie.
Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność. Szczególnie w tym gorączkowym, przedświątecznym okresie. Zabiegani, rozkojarzeni, myśląc już o Świętach często zapominamy o przestrzeganiu elementarnych zasad bezpieczeństwa, również na drodze. Często kończy się to dla nas przykrymi konsekwencjami.
Przed godziną 8:00 na ulicy Grunwaldzkiej w Ostródzie kierująca Mazdą potrąciła przechodzącą przez jezdnię 72-letnią kobietę. Piesza z podejrzeniem złamania miednicy trafiła do szpitala. Kilka godzin później, około godziny 16:00 na ulicy Pieniężnego 21-letni kierowca Lancii potrącił znajdującego się na przejściu dla pieszych 17-latka. On również trafił do szpitala.
Kilkanaście minut po godzinie 16.00, tym razem na ulicy Płk. Dąbka w Elblągu, 60-letni kierowca VW Golfa nie ustąpił pierwszeństwa pieszej. W konsekwencji 42-letnia kobieta z urazem miednicy i ręki została przewieziona do szpitala. 60-letni Eugeniusz K. był w stanie po użyciu alkoholu. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało obecność około 0,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Do szpitala z urazem kręgosłupa trafiła także 83-latka, kolejna osoba potrącona tego dnia, tym razem przez kierującą VW Polo. Mieszkanka Olsztyna około godziny 18.00 znalazła się na przejściu dla pieszych przy ulicy Jagiellońskiej. Tam została potrącona. Kilka minut wcześniej na skrzyżowaniu ulic Mazurskiej i Kopernika kierowca Skody Octavia na wyznaczonym przejściu dla pieszych potrącił 65-letnią kobietę. Olsztynianka z urazem ręki została przewieziona do szpitala.
Natomiast przed godziną 23.00 na ulicy Limanowskiego kierowca VW Passata potrącił mężczyznę przechodzącego po wyznaczonym przejściu dla pieszych na czerwonym świetle. 45-latek z urazem głowy, nogi oraz ogólnymi potłuczeniami pozostaje w szpitalu.
Okoliczności i przyczyny wypadków wyjaśniają policjanci.
Przypomnijmy, że tylko od początku grudnia br. na terenie naszego województwa w 45 wypadkach z udziałem pieszych zginęło 7 osób, a 48 zostało rannych. W 13 przypadkach, to piesi byli sprawcami wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4 osoby, a 14 zostało rannych. Kierujący okazali się sprawcami w 32 przypadkach.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo pieszych uwarunkowane wieloma sytuacjami i okolicznościami, zależy w dużej mierze i od nich samych. Przestrzegajmy więc elementarnych zasad bezpieczeństwa na drodze. Przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych, korzystajmy z chodników, nie przebiegajmy przez drogi, nie wybiegajmy zza samochodu.
Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą. Należy pamiętać, że pogarszające się warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmierzch, piesi i rowerzyści ubrani na ciemno, zwykle poruszający się bez żadnych elementów odblaskowych, ograniczają widoczność kierowców. Starajmy się nie ubierać się w ciemne rzeczy. Jeżeli to możliwe nocą zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe.
Przypominamy, że poruszając się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Samochód jadący z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy. Kierujący, zatem nie ma żadnych szans na jakąkolwiek reakcję. Jeżeli pieszy jest wyposażony w element odblaskowy - kierowca zauważy go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli około 5 razy szybciej.