Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szybka jazda jest niebezpieczna

We wszystkich państwach Unii Europejskiej prowadzone były policyjne działania pn.”Prędkość”. Polska policja jako członek TISPOL-u - międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego policje drogowe z ponad dwudziestu krajów Europy – również brała w nich udział.

W całej Unii Europejskiej prowadzono 19 kwietnia br. działania „Prędkość”. W kontrole byli również zaangażowani lubuscy funkcjonariusze. Policjanci chcą w ten sposób przypomnieć, jakie ryzyko niesie ze sobą zbyt szybka jazda. To nadal główna przyczyna poważnych zdarzeń drogowych. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2016 roku na lubuskich drogach doszło z tego powodu do 32 wypadków, w których zginęło 7 osób, a 44 zostały ranne. Dlatego dziwi zachowanie niemal pół tysiąca kierowców, których zatrzymali podczas działań lubuscy policjanci. Tyle osób jechało za szybko i zostało ukaranych mandatami. W przypadku przekroczenia prędkości policjanci nie odpuszczają. Niestety, osób lekceważących ograniczenia prędkości przybywa. W I kw. 2016 roku w województwie lubuskim nałożono niemal 13.500 mandatów za zbyt szybką jazdę. To o prawie 2.000 więcej niż w czasie pierwszych trzech miesięcy 2015 roku.

Kontroli prędkości w województwie lubuskim można spodziewać się w każdym miejscu. Funkcjonariusze regularnie wyjeżdżają na drogi prowadzące przez województwo, ale także na ulice lubuskich miast i miejscowości. W terenie zabudowanym kierowcy także lekceważą ograniczenia. Zapominają, że już niemal od roku funkcjonują zaostrzone przepisy. W 2015 roku (od 18 maja) 550 kierowców musiało odpocząć od kierownicy. W 2016 za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym policjanci zatrzymali 182 prawa jazdy. Wśród nich kierowcy, których skontrolowano podczas działań „Prędkość”. W Rolewicach 22-latek z województwa zachodniopomorskiego jechał busem 101 km/h na ograniczeniu do 50 km/h. W Zielonej Górze 38-latek także stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Na Trasie Północnej zlekceważył znak ograniczający prędkość do 70 km/h. Jechał 136 km/h, a jego jazda została zarejestrowana przez nieoznakowany radiowóz.

Lekceważysz ograniczenia prędkości? Zatrzymane prawo jazdy czy mandat to najmniejsze z dolegliwości. Szybka jazda może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do poważnego zdarzenia. Ściągnij nogę z gazu, zanim będzie za późno.

----

Z policyjnych statystyk wynika, że zbyt duża prędkość w dalszym ciągu jest główną przyczyna zdarzeń drogowych - zdarzeń, w których często ktoś traci życie. Policjanci na Opolszczyźnie uważnie przyglądali się kierowcom poruszającym się po drogach województwa. Podczas wtorkowych działań  funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 1151 kontroli. W 486 przypadkach kierowcy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Dla 475 kierowców, którzy złamali prawo ruchu drogowego, policyjna kontrola zakończyła się mandatami karnymi.

Podczas akcji policjanci sprawdzali również wyposażenie, stan techniczny pojazdu oraz czy kierujący i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Każdy kierowca musiał liczyć się również ze sprawdzeniem stanu trzeźwości.

----

Od 18 maja do końca grudnia 2015 roku za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym kujawsko-pomorscy policjanci zatrzymali prawa jazdy 475 kierowcom, natomiast w I kwartale 2016 roku - 236.

Podsumowanie działań na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przedstawia się następująco:

  • w działaniach wzięło udział 316 policjantów,
  • funkcjonariusze skontrolowali 2354 pojazdów,
  • policjanci zarejestrowali 955 wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości jazdy, za które nałożono 940 mandatów.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / KWP w Opolu / KWP w Bydgoszczy / ms)

Film Szybka jazda jest niebezpieczna

Pobierz plik Szybka jazda jest niebezpieczna (format mp4 - rozmiar 962.05 KB)

Film Szybka jazda jest niebezpieczna

Pobierz plik Szybka jazda jest niebezpieczna (format mp4 - rozmiar 18.88 MB)

Powrót na górę strony