Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne ćwiczenia policjantów, strażaków i ratowników medycznych

Zderzenie samochodu osobowego z autobusem MZK, ofiary śmiertelne i 30 osób rannych przetransportowanych do słupskiego szpitala, to bilans wypadku, do którego doszło wczoraj rano na ulicy Gdańskiej w Słupsku. Zdarzenie to okazało się na szczęście tylko scenariuszem ćwiczeń dla funkcjonariuszy służb ratunkowych: Policji, Straży Pożarnej i Joannitów ze Słupska. Ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie opracowanych procedur ratunkowych w przypadku katastrofy drogowej z udziałem wielu osób i zagrożenia życia i zdrowia.

Wczoraj rano oficer dyżurny centrum ratunkowego w Słupsku otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na ulicy Gdańskiej. Pierwsze informacje wskazywały, że w wyniku zderzenia autobusu z samochodem osobowym ucierpiało kilkadziesiąt osób. Cześć z nich uwięziona była w pojazdach, były także ofiary śmiertelne. Taką informację natychmiast przekazano Dyżurnemu Komendy Miejskiej Policji w Słupsku i innym służbom ratowniczym. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy zabezpieczali miejsce uniemożliwiając osobom postronnym dostęp z zewnątrz, nie tylko kierowali ruchem pojazdów, tworząc objazd odcinka drogi, na którym trwała akcja ratunkowa, ale także aktywnie uczestniczyli w akcji, wynosząc ranne osoby z autobusu. Przybyłe na miejsce załogi straży pożarnej przy użyciu nowoczesnego sprzętu zajęły, się wydobyciem wszystkich osób z pojazdów, ich segregacją i udzielaniem pierwszej pomocy.

Na szczęście, działania te okazały się jedynie scenariuszem, wymyślonym na potrzeby ćwiczeń. Miały one na celu w praktyce sprawdzić procedury ratunkowe w przypadku zaistnienia katastrofy drogowej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Zorganizowane przez strażaków ćwiczenia miały za zadanie także zweryfikowanie funkcjonujących procedur reagowania na tego typu sytuacje, a także zobrazowanie sprawności działania służb ratowniczych, policji w trudnych warunkach na ruchliwej drodze jaką jest krajowa szóstka, pomiędzy Słupskiem, a trójmiastem.

Dla oddania wierności ćwiczeniom, udział w nich wzięło kilkudziesięciu pozorantów (studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku), a dla uwiarygodnienia realizmu powstałych w wyniku wypadku obrażeń, organizatorzy wykorzystali atrapy ran, na których na co dzień ćwiczą policjanci - słuchacze Szkoły Policji w Słupsku, ucząc się zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej.

W przygotowaniu i realizacji przedsięwzięcia uczestniczył koordynator ratownictwa medycznego słupskiej Szkoły Policji nadkom. Henryk Dudziński. Policyjni wykładowcy pomogli w przygotowaniu charakteryzacji osób rannych, a także udostępnili wiele atrap różnego rodzaju ran, na których na co dzień ćwiczą słuchacze słupskiej Szkoły Policji. Atrapy doskonale uwiarygodniły powstałe podczas wypadku obrażenia i amputacje.

(KWP w Gdańsku / SP Słupsk / ms)

  • Całe miejsce zdarzenia masowego zabezpieczali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.
  • ćwiczenia służb #5
  • Atrapy ran urazowych i amputacyjnych udostępnili wykładowcy słupskiej Szkoły Policji.
  • Policyjni ratownicy byli współautorami charakteryzacji osób poszkodowanych w wypadku.
  • Policjanci słupskiej "drogówki" brali również udział w udzielaniu pomocy poszkodowanym.
  • W przygotowaniu i realizacji przedsięwzięcia uczestniczył koordynator ratownictwa medycznego słupskiej Szkoły Policji nadkom. Henryk Dudziński.

Film Policjanci współorganizowali zdarzenie masowe w Słupsku - ćwiczenia

Pobierz plik Policjanci współorganizowali zdarzenie masowe w Słupsku - ćwiczenia (format mp4 - rozmiar 8.68 MB)

Powrót na górę strony