Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólna akcja służb przeciwko obrotowi towarami bez akcyzy

Data publikacji 22.04.2016

Funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz Izby Celnej zlikwidowali linię produkcyjną, służącą do rozdrabniania i suszenia krajanki tytoniowej. Szacuje się, że w halach produkcyjnych przerobiono kilkadziesiąt ton liści tytoniu.

Systematyczne działania służb, zwalczających przestępczość ekonomiczną, wymierzone przeciwko produkcji i sprzedaży towarów bez polskich znaków akcyzy przynoszą wymierne efekty. Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz Izby Celnej, działając w oparciu o zebrane materiały, namierzyli miejsce konfekcjonowania nielegalnego tytoniu.

W środę ( 20.04.), w jednej z podkrakowskich miejscowości, podczas planowanych działań, funkcjonariusze przeszukali hale magazynowe, stojące na jednej z posesji. Podczas tych czynności ujawniono linię technologiczną, składającą się z maszyn do cięcia liści tytoniu oraz suszarni. Gabaryty zabezpieczonego sprzętu, wskazują na bardzo dużą skalę nielegalnej produkcji krajanki tytoniowej, która miała tu miejsce. Zabezpieczono także kilkadziesiąt kilogramów krajanki tytoniowej. Szacowana wartość uszczuplenia należności publicznoskarbowej zabezpieczonego tytoniu wynosi kilkanaście tysiecy złotych.

Wszystko wskazuje na to, że przestępczy proceder  trwał od około dwóch miesięcy. Liście tytoniu trafiały do wynajmowanych hal w ilościach hurtowych. Transport kontrabandy odbywał się samochodami ciężarowymi. Policjanci szacują, że przez ten okres mogło zostać przerobionych kilkadziesiąt ton liści tytoniowych.

W prowadzonym postępowaniu ustalane będzie pochodzenie tytoniu, a także krąg osób, związanych z tym procederem.

Śledczy przypuszczają, że nielegalna krajanka tytoniowa wpływała na czarny rynek Małopolski oraz województw ościennych.

(KWP w Krakowie / ms)

Film Wspólna akcja służb przeciwko obrotowi towarami bez akcyzy

Pobierz plik Wspólna akcja służb przeciwko obrotowi towarami bez akcyzy (format mp4 - rozmiar 6.2 MB)

Powrót na górę strony