Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani kolejni fałszywi policjanci

Dzięki policjantom z Mokotowa do aresztu trafił mężczyzna, podejrzewany o oszustwa „na policjanta”. Z informacji wynika, że sprawcy w trakcie rozmowy telefonicznej z pokrzywdzoną podawali się za funkcjonariuszy, przekonując 79-latkę, że bierze udział w akcji policyjnej. Artur S. został zatrzymany pod blokiem pokrzywdzonej, kiedy przyszedł po pieniądze. Także w Krośnie Odrzańskim został zatrzymany mężczyzna, który usiłował wyłudzić pieniądze od 84-latka. Zatrzymanie było możliwe dzięki czujności pracownika Urzędu Pocztowego.

W miniony wtorek policjanci z Mokotowa otrzymali zgłoszenie o próbie wyłudzenia przez oszustów 28 tysięcy złotych od starszej kobiety. Jak się okazało, 79-latkę próbowano oszukać metodą "na policjanta”. Najpierw na jej domowy telefon zadzwonił mężczyzna, podający się za krewnego. Po pewnym czasie odebrała telefon od innego mężczyzny, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji, rozpracowujący grupę oszustów.

Człowiek w zręczny sposób wypytał kobietę o jej zasoby finansowe i zaproponował udział w tajnej operacji policyjnej. Kobieta zgodziła się, ale kiedy miała przekazać swoje oszczędność mężczyźnie, ogarnęły ją wątpliwości. 79-latka podzieliła się nimi z policjantami i 40-latek został zatrzymany w tym samym dniu przez funkcjonariuszy pod blokiem kobiety.

Śledczy przedstawili Arturowi S. zarzuty oszustwa. Prokurator poparł wniosek funkcjonariuszy i skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Najbliższe trzy miesiące Artur S. spędzi za kratami. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

----

We wtorek /19 kwietnia/do placówki Urzędu Pocztowego w Krośnie Odrzańskim przyszedł 84-letni mężczyzna, chcąc wypłacić wszystkie swoje oszczędności. Początkowo sytuacja nie wydawała się podejrzana, jednak po chwili jeden z pracowników zwrócił uwagę, że starszy pan przez cały czas z kimś rozmawia przez telefon. Przypuszczając, iż mężczyzna mógł paść ofiarą oszusta, o swoich spostrzeżeniach opowiedział przełożonemu, który natychmiast powiadomił Policję. Mundurowi szybko ustalili, że do 84-latka zadzwonił mężczyzna, który podając się za jego syna, oznajmił, że jest sprawcą wypadku i potrzebuje pieniędzy, żeby opuścić areszt. W trakcie rozmowy drugi mężczyzna, podając się za policjanta potwierdził te słowa, informując o konieczności zapłaty 35 tys. zł.

Praca policjantów z Wydziału Kryminalnego krośnieńskiej komendy doprowadziła do zatrzymania mężczyzny, który miał odebrać od 84-latka pieniądze. Po przesłuchaniu 42-latek usłyszał zarzut usiłowania oszustwa. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim po zapoznaniu się z aktami sprawy zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

Starszy pan, dzięki czujności pracowników poczty i skutecznej pracy policjantów zachował swoje oszczędności. W wyniku podjętych dalszych działań, policjanci ustalili, że sprawcy działając w ten sam sposób, dzwonili również do 80-letniej mieszkanki Krosna Odrzańskiego, żądając od niej kwoty 34 tys. zł. Jednak kobieta wykazała się większą ostrożnością i nie dając się wciągnąć w dalszą rozmowę, rozłączyła się.

Prosimy o ostrożność w podobnych przypadkach. Poinformujmy Policję, kiedy mamy nawet najmniejsze podejrzenie, że możemy być ofiarami lub świadkami oszustwa.  Pamiętajmy, że im szybciej zadziałamy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że staniemy się ofiarą przestępców.

(KSP / KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

  • Zatrzymany podejrzany KSP
  • Zatrzymany podejrzany KSP
  • Zatrzymany podejrzany
    KWP Gorzów Wlkp.
  • Pobieranie odcisków palców
    KWP Gorzów Wlkp.

Film Zatrzymani kolejni fałszywi policjanci

Pobierz plik Zatrzymani kolejni fałszywi policjanci (format mp4 - rozmiar 6.74 MB)

Powrót na górę strony