Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczone znaczne ilości dopalaczy

Za kilka dni gotowa będzie ekspertyza ponad 6 kg substancji, zabezpieczonych przez kryminalnych z Bydgoszczy. Wstępne testy wskazują, że to dopalacze. Czarnorynkowa wartość przejętych środków szacowana jest na 300 tys. złotych. Dopalacze zabezpieczyli także policjanci z Ursynowa. W sklepie, w specjalnie przygotowanej skrytce, zabezpieczyli 150 opakowań nielegalnych substancji.

Od września 2015r. policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy byli „zainteresowani” kontaktami 23-latka, zatrzymanego w związku z inną sprawą. Rezultaty pracy operacyjnej przyszły po 6 miesiącach. 

Na początku kwietnia tego roku w Bydgoszczy, w okolicy wiaduktu przy ul. Szubińskiej, policjanci zatrzymali seata ibizę, którym jechał 33-letni mieszkaniec Świecia. Kryminalni dokładnie przeszukali ten samochód. Znaleźli, ukryte pod częścią siedziska z tyłu auta, trzy paczki zawinięte w folie. Po rozwinięciu pakunków okazało się, że jest to 6,7 kg sypkiej substancji o strukturze kryształu. Wszystko wskazywało na to, że może to być pochodna amfetaminy. Substancja została przekazana do badań w policyjnym laboratorium kryminalistycznym. 

Wstępne testy wykazały, że jest to środek zastępczy tzw. dopalacz. Jego czarnorynkową wartość policjanci oszacowali na ponad 300 tys. złotych. Za kilka dni będzie gotowa ekspertyza biegłego z dziedziny chemii. Wówczas substancje zostaną przekazane do stacji sanitarno-epidemiologicznej do dalszych badań. Jeśli okaże się, że kryształ mógł być niebezpieczny dla zdrowia ludzi, możliwe będą zarzuty z kodeksu karnego. Państwowy Inspektorat Sanitarny może orzec także karę administracyjną i przepadek zabezpieczonych środków.

To nie pierwsze substancje, przejęte przez policjantów, które nie trafiły do potencjalnych obiorców. Dopalacze mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób, które decydują się na to, aby je zażyć. 

Odebranie przez policjantów tych substancji handlarzom, powoduje wymierne straty finansowe. Przejęte w tym przypadku „dopalacze” warte były ponad 300 tys. złotych.

----

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu ursynowskiego komisariatu skontrolowali sklep na Woli w związku z podejrzeniem, że mogą tam znajdować się tzw. dopalacze. Kiedy policjanci dostali się do wnętrza sklepu, z pozoru nic nie wzbudzało podejrzeń, co do tego, że może tam dochodzić do przestępczego procederu. Dopiero dokładne sprawdzenie pomieszczeń pozwoliło na odkrycie specjalnej skrytki, w której schowane były zabronione prawem produkty.

W ściance działowej były ukryte opakowania z różnymi substancjami. Zostały one zabezpieczone do dalszych badań laboratoryjnych. Eksperci z komendy stołecznej sprawdzają teraz, czy są to substancje objęte zakazem wprowadzania do obrotu.

Te działania miały również na celu ochronę życia i zdrowia osób nabywających te substancje. Policjanci skoncentrowali swoje działania tak, aby ustalić osoby dokonujące ich zakupu. Precyzyjnie zaplanowana akcja pozwoliła na ujawnienie osoby kupującej. 24-latek został już przesłuchany, a ujawniony przy nim środek zostały zabezpieczony do dalszych badań.

W sprawie ujawnionych i zabezpieczonych substancji, kluczowa dla ostatecznej kwalifikacji jest opinia biegłego.

(KWP w Bydgoszczy / KSP / ms / ig)

 • zabezpieczone środki
  KWP Bydgoszcz
 • zabezpieczone środki
  KWP Bydgoszcz
 • zabezpieczone środki
  KWP Bydgoszcz
 • Zabezpieczone dopalacze #1
  KSP
 • Zabezpieczone dopalacze #2
  KSP

Film Zabezpieczone znaczne ilości dopalaczy

Pobierz plik Zabezpieczone znaczne ilości dopalaczy (format mp4 - rozmiar 18.66 MB)

Powrót na górę strony