Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia "Autostrada 2016"

Data publikacji 23.04.2016

Podczas ćwiczeń na autostradzie A1 zaaranżowany został wypadek - zderzenie dwóch autokarów, w tym jednego z cudzoziemcami na pokładzie. W treningu brały udział służby zarówno polskie, jak i czeskie. Łącznie ponad 300 policjantów, strażaków, ratowników medycznych i przedstawicieli innych służb mogło przetrenować współdziałanie w przypadku zaistnienia masowego zdarzenia drogowego. Ćwiczenia były jednym z etapów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Zgodnie z koncepcją ćwiczenia na 48 kilometrze autostrady A1 zaaranżowano wypadek dwóch autokarów. Jeden z pojazdów należał do przewoźnika czeskiego, drugi do polskiego. Działania służb – policji, straży pożarnej, straży granicznej i pogotowia obserwował sztab pod przewodnictwem wicewojewody Jana Chrząszcza. Oprócz szefów jednostek ćwiczących, akcję obserwowali dziennikarze z Polski i Czech. Wicewojewoda Chrząszcz podkreślał, że ćwiczenia pozwalają w praktyce zobaczyć, jak służby ze sobą współpracują, jak precyzyjnie wykonują swoje zadania.

Miejsce ćwiczenia odwiedził także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wojewoda zobaczył część akcji ratunkowej prowadzonej przez strażaków, odwiedził mobilne stanowisko dowodzenia, a następnie spotkał się z pozorantami grającymi role osób poszkodowanych, którzy trafili do szkoły w Gorzyczkach. Działaniom policjantów przyglądał się pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn.

Celem ćwiczenia była weryfikacja czasu reagowania służb ratunkowych Polski i Czech, potrzeb w zakresie zapewnienia pomocy medycznej, bądź psychologicznej osobom poszkodowanym i ich bliskim. Podczas treningu sprawdzane też były procedury koordynacji, współdziałania i komunikacji służb uczestniczących w działaniach ratowniczych oraz jednostek samorządowych, na terenie których doszło do wypadku. Działania służb oceniało kilkudziesięciu obserwatorów, którzy sprawdzali realizację poszczególnych procedur.

W ćwiczeniach wzięli m.in. udział: przedstawiciele oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach, Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu. Ze strony czeskich służb ćwiczyli strażacy z kraju morawsko-śląskiego.

Organizatorem treningu był wojewoda śląski przy współudziale hetmana kraju morawsko-śląskiego. Film z działań przygotowała Śląska Policja.

(Katowice /dk)

  • Ćwiczenia "Autostrada 2016" #1
  • Ćwiczenia "Autostrada 2016" #2
  • Ćwiczenia "Autostrada 2016" #3
  • Ćwiczenia "Autostrada 2016" #4
  • Ćwiczenia "Autostrada 2016" #5
  • Ćwiczenia "Autostrada 2016" #6

Film Ćwiczenia "Autostrada 2016"

Pobierz plik Ćwiczenia "Autostrada 2016" (format mp4 - rozmiar 14.54 MB)

Powrót na górę strony