Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia KOLEJ 2016

Data publikacji 24.04.2016

Łowiccy policjanci uczestniczyli w ćwiczeniach pod nazwą „KOLEJ 2016’’ zorganizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Łowiczu. Dotyczyły doskonalenia jednostek straży pożarnej z innymi służbami na miejscu katastrofy. Był to jeden z elementów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

23 kwietnia o godzinie 11, w Łowiczu odbyły się ćwiczenia pod nazwą  „KOLEJ 2016”. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną w Łowiczu przy współudziale Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W działaniach uczestniczyła Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu, Straż Ochrony Kolei, służby medyczne z Łowicza. Statystami byli uczniowie klasy mundurowej II LO w Łowiczu. Miejscem akcji były tereny bocznicy kolejowej przy dworcu PKP Łowicz Przedmieście.

Scenariusz zakładał, że doszło do zderzenia pociągu pasażerskiego z busem, a na skutek błędu dróżnika, najechał kolejny pociąg. Śmierć poniosły dwie osoby, wiele zostało rannych. Policjanci po uzyskaniu informacji, natychmiast przybywają na miejsce zdarzenia, gdzie znajdują się już strażacy, którzy rozpoczęli akcję ratunkową, następnie dojeżdżają służby medyczne. Strażacy dowodzą działaniami ratunkowymi.

Policjanci zabezpieczają miejsce zdarzenia, nie dopuszczając osób postronnych, chronią mienie osób poszkodowanych. Ponadto zapewniają sprawne przemieszczanie się służb ratowniczych na drogach dojazdowych do miejsca wypadku. W dalszych czynnościach po udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym, wykonują oględziny miejsca zdarzenia przy udziale prokuratora, zabezpieczają ślady, ustalają świadków, celem wyjaśnienia  okoliczności zdarzenia.

Plan przewidywał również pojawienie się na miejscu osoby próbującej dokonać kradzieży w miejscu katastrofy. Policjanci wspólnie ze strażą ochrony kolei w krótkim pościgu zatrzymują podejrzewanego.

Akcja miała na celu ćwiczenia właściwej koordynacji działań poszczególnych służb, aby w sposób sprawny udzielić pomocy poszkodowanym, przeprowadzić obsługę miejsca zdarzenia, a w dalszej kolejności przywrócić ruch na danym odcinku. Chodziło tutaj o przećwiczenie wypracowanych już wcześniej wzorców współpracy przy zdarzeniu o tak dużych rozmiarach. Był to jeden z elementów przygotowań do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Powiat łowicki leży w centrum kraju, gdzie krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne, drogi krajowe oraz szlaki kolejowe. W związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, nastąpi wzmożony ruch, a ćwiczenia takie pozwalają na lepsze przygotowanie się do działań przy tego typu zdarzeniach.

(KWP Łódź /dk)

  • Ćwiczenia KOLEJ 2016 #1
  • Ćwiczenia KOLEJ 2016 #2
  • Ćwiczenia KOLEJ 2016 #3
Powrót na górę strony