Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne oprogramowanie w jednej z krakowskich firm projektowania inżynierskiego

Data publikacji 25.04.2016

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w jednej z krakowskich firm zabezpieczyli nielegalne, specjalistyczne oprogramowanie do projektowania inżynierskiego. Wstępnie oszacowano straty na około 300 tys. zł.

Krakowscy policjanci z wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej uzyskali informację, że jedna z firm działających od dłuższego czasu na rynku architektonicznym może pracować  na nielegalnym oprogramowaniu do komputerowego wspomagania projektowania.

Policjanci weszli do siedziby firmy mieszczącej się na krakowskim Salwatorze. Podczas przeszukania pomieszczeń rzeczywiście ujawniono oprogramowanie bez licencji, które było zainstalowane w kilku komputerach, w związku z czym  policjanci zabezpieczyli m.in. 9 dysków twardych.

Sprzęt ten trafił do biegłego, którego opinia będzie wiążąca dla dalszego postępowania karnego.

Wstępne straty z tytułu praw autorskich na szkodę firmy amerykańskiej oszacowano na około 300 tys. zł. 

W związku z prowadzonym postępowaniem 8 pracowników tej firmy, którzy wykorzystywali nielegalne oprogramowanie, będzie  przesłuchiwanych przez policjantów.

Za kradzież programu komputerowego dla uzyskania korzyści majątkowej ( art.278 par.2 kk ) grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mw)

 

  • Komputery na których zabezpieczono oprogramowanie bez licencji
  • Zabezpieczone twarde dyski
Powrót na górę strony