Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze warsztaty z cyklu "Świadomy kierowca 50+"

Data publikacji 25.04.2016

Wczoraj (23 kwietnia 2016) odbyły się pierwsze warsztaty dla kierowców „Świadomy kierowca 50+”. Warsztaty zorganizowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej komendy wojewódzkiej wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach oraz Ratownictwem Medycznym. Zajęcia kierowane były do kierowców po 50 roku życia, którzy są aktywni za kółkiem. Uczestnicy mogli zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przećwiczyć jazdę samochodem w trudnych warunkach.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczęli cykl warsztatów dla kierowców powyżej 50 roku życia „Świadomy kierowca 50+”. Inicjatywa powstała w efekcie analizy zdarzeń drogowych z udziałem kierowców w tej grupie wiekowej. Statystyki za lata 2010-2015 w województwie śląskim wykazują, iż pomimo spadku liczby wypadków drogowych w województwie śląskim w miarę upływu lat, z roku na rok zwiększa się udział procentowy wypadków spowodowanych przez osoby po 50 roku życia.

W związku z tym faktem, powstał pomysł zorganizowania warsztatów dla kierowców 50+. Do współorganizacji projektu zaproszeni zostali przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, Polskiego Związku Motorowego ZO Katowice oraz Radio Katowice.

Podczas zajęć uczestnicy wysłuchali wykładów z zakresu bezpieczeństwa kierowców po 50 roku życia w ruchu drogowym. Zainteresowani mieli okazję przypomnieć sobie aktualne przepisy ruchu drogowego i zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Policyjny psycholog transportu rozmawiał z kierowcami o zmianach mentalnych i biologicznych zachodzących w ich wieku oraz podkreślił, jakie mają one wpływ na prowadzenie przez nich pojazdów. Warsztaty z pierwszej pomocy prowadził wykwalifikowany ratownik medyczny, który oprócz wiedzy teoretycznej ćwiczył z uczestnikami udzielanie pomocy poszkodowanym i reagowanie w sytuacjach zagrożenia.

Na uczestnikó czekały także ciekawe warsztaty praktyczne na placu manewrowym. Kierowcy pod okiem egzaminatorów z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego mogli podszkolić i sprawdzić swoje umiejętności płynnego prowadzenia samochodu oraz jak reaguje pojazd w sytuacji poślizgu czy dachowania.

Warsztaty są często jedyną okazją doskonalenia umiejętności kierowcy, niejednokrotnie po raz pierwszy od czasu uzyskania uprawnień do kierowania. Dają możliwość dokształcenia pod czujnym okiem osób, na co dzień związanych z obszarem ruchu drogowego. Zajęcia cieszył się sporym zainteresowaniem, a uczestnicy określili, że tego rodzaju forma edukacji w zakresie ruchu drogowego jest bardzo dobrą inicjatywą.

(KWP Katowice /dk)

  • Pierwsze warsztaty z cyklu "Świadomy kierowca 50+" #1
  • Pierwsze warsztaty z cyklu "Świadomy kierowca 50+" #2
  • Pierwsze warsztaty z cyklu "Świadomy kierowca 50+" #3
  • Pierwsze warsztaty z cyklu "Świadomy kierowca 50+" #4
  • Pierwsze warsztaty z cyklu "Świadomy kierowca 50+" #5
  • Pierwsze warsztaty z cyklu "Świadomy kierowca 50+" #6

Film Pierwsze warsztaty z cyklu "Świadomy kierowca 50+"

Pobierz plik Pierwsze warsztaty z cyklu "Świadomy kierowca 50+" (format mp4 - rozmiar 11.93 MB)

Powrót na górę strony