Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obraz skradziony na Śląsku, znaleziony w Warszawie

Data publikacji 19.12.2007

Stołeczni kryminalni w jednym z domów aukcyjnych zabezpieczyli obraz autorstwa Feliksa Wygrzywalskiego oferowany do sprzedaży pt. „Ze słońcem – Capri” z 1923 r. Wszystko wskazuje na to, że jest to dzieło skradzione cztery lata wcześniej z mieszkania na Śląsku.

Policjanci wydziału kryminalnego stale monitorują rynek antykwaryczny, przeglądają oferty sprzedaży dzieł sztuki na aukcjach organizowanych przez warszawskie domy aukcyjne. Wszystko po to, by odnaleźć skradzione dzieła. W ten sposób właśnie trafili na ślad obrazu autorstwa Feliksa Wygrzywalskiego pt. „Ze słońcem – Capri” wykonany techniką olejową, datowany na 1923 r.

Przeglądając Katalog zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie ustalono, ze zarejestrowano w nim skradziony obraz autorstwa Feliksa Wygrzywalskiego z opisem „Pejzaż morski – Morze Kaspijskie oraz skały nabrzeżne, morze błękitne, skały pastelowe. Oryginał osadzony jest w ramach prawdopodobnie pozłacanych”. Z opisu wynika też, ze obraz ten został skradziony w wyniku rozboju cztery lata wcześniej na Śląsku.

Stołeczni policjanci nie wykluczają, że obraz oferowany do sprzedaży w Warszawie jest tym skradzionym w 2003 r. na południu Polski. Wstępnie został on już rozpoznany na podstawie zdjęcia. Teraz oryginał zostanie okazany pokrzywdzonej kobiecie, aby mogła sprawdzić, czy jest to rzeczywiście zrabowane jej dzieło.
Powrót na górę strony