Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani w sprawie tzw. "afery złomowej"

Data publikacji 19.12.2007

Policjanci poznańskiego Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzech mężczyzn w tzw. aferze złomowej. Jak wynika z ustaleń śledczych, przestępcy stworzyli sieć powiązanych ze sobą firm handlujących złomem. Fałszując dokumenty wykazali obrót wartości 40 milionów złotych. Nielegalnie zdobyte pieniądze legalizowali wystawiając kolejne fałszywe dokumenty. Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w obrocie złomem policjanci z poznańskiego Centralnego Biura Śledczego prowadzą od kilku miesięcy. Wszystko zaczęło się od informacji operacyjnych, które wskazywały na nieprawidłowości w działalności firm z Leszna i Poznania. Z pozoru miały się one zajmować skupem złomu. W rzeczywistości firmy te nie prowadziły żadnej działalności związanej z pozyskiwaniem metali. Ich księgowości zawierały jednak bogatą dokumentację, która miała potwierdzać obrót gospodarczy. Policjanci stwierdzili także nienaturalne, w tej sytuacji, obroty finansowe na bankowych kontach tych firm. Podejrzenia funkcjonariuszy potwierdził Generalny Inspektor Informacji Finansowej, który także zwrócił uwagę na przepływ pieniędzy przez ich rachunki bankowe.

W lipcu policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, mieszkańców województwa dolnośląskiego, którzy firmowali swoimi nazwiskami działalność czterech skupów złomu zarejestrowanych w Wielkopolsce. Jeden z nich został zatrzymany w banku podczas wypłacania znacznej sumy pieniędzy. Podejrzani trafili do aresztu.

W trakcie prowadzonego śledztwa funkcjonariusze ustalili, że w tę sprawę są zamieszane osoby z Głogowa i Bytomia Odrzańskiego. Zdaniem śledczych mogli być oni organizatorami całego procederu. Ich przestępcza działalność polegała na tym, że stworzyli sieć powiązanych ze sobą firm handlujących złomem. Fałszując dokumentację, a przede wszystkim faktury zakupów, w samym tylko 2007 roku wykazali obrót złomem wartości około 40 mln zł. Ponadto nielegalnie zdobyte pieniądze legalizowali („prali”) wystawiając szereg fałszywych dokumentów.

Wczoraj policjanci zatrzymali Cezarego P. (34 l.), Pawła P. (31 l.) i Krzysztofa K. (31 l.). Są oni podejrzani o fałszowanie dokumentów, pranie pieniędzy oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej przeciwko obrotowi gospodarczemu. Dokumentację finansową podmiotów występujących w sprawie sprawdza teraz także Urząd Kontroli Skarbowej.

Policjanci prowadzący sprawę zabezpieczyli na poczet przyszłych kar i grzywien majątek podejrzanych. Są to samochody, nieruchomości, gotówka i pieniądze na rachunkach bankowych. Łączna wartość zabezpieczonego mienia wynosi około miliona złotych. Sprawa jest rozwojowa. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Powrót na górę strony