Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga! Internetowi "znajomi" z zagranicy wyłudzają pieniądze

Data publikacji 28.04.2016

Zawieranie znajomości za pośrednictwem sieci Internet nie zawsze musi oznaczać, że po drugiej stronie monitora mamy do czynienia z oszustem. Nie należy jednak tracić czujności i bezkrytycznie wierzyć temu, co do nas pisze nowo poznany „ktoś”.

Szczególną ostrożność warto zachować w sytuacjach, kiedy nasz nowy "znajomy", podający się za cudzoziemca, informuje nas o chęci ubiegania się o możliwość wjazdu i pobytu na terytorium Polski lub innych krajów grupy Schengen. Oszust aby uwiarygodnić swoją historię, może przekazać nam nawet skan własnego dokumentu paszportowego, który jednak często zawiera nieprawdziwe dane. W ten sposób osoby działające przez Internet usiłują uniemożliwić swoją późniejszą identyfikację. Po uwiarygonieniu swojej opowieści pojawia się zwykle prośba o pomoc finansową. Oszuści, pod pretekstem ubiegania się o wizę, proszą o przekazanie pieniędzy w kwotach od około 500 do 5.000 Euro, niezbędnych do opłacenia opłat manipulacyjnych czy opłacenia kosztów podróży. Po zdobyciu zaufania oraz pieniędzy, zrywają kontakt.

Chcąc uniknąć przykrych doświadczeń, zanim podejmiemy kroki zmierzające do przekazywania pieniędzy nieznanym nam osobom, starajmy się uwiarygodnić pochodzące od nich informacje. W odniesieniu do powyższego procederu, zaleca się zweryfikowanie informacji na temat wymogów formalnych koniecznych do uzyskania zgody (wizy) na wjazd i pobyt na terytorium Polski/Schengen, np. na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

(Wydział Prewencji Biura Prewencji KGP / mm)

Powrót na górę strony