Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

18 zarzutów i tymczasowy areszt dla mężczyzny podejrzanego o oszustwa „na funkcjonariusza CBŚP”

Data publikacji 28.04.2016

Tymczasowy areszt na 3 miesiące, jako środek zapobiegawczy, zastosował sąd wobec mężczyzny, ustalonego i zatrzymanego przez policjantów z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, a podejrzanego o oszustwa „na funkcjonariusza CBŚP”. Podejrzany usłyszał już na chwilę obecną 18 zarzutów. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku, podczas zasadzki. Policjanci podejrzewają, że zatrzymany ma na swoim koncie jeszcze więcej tego typu czynów, również na terenie kraju.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieście zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące wobec 18 – letniego mieszkańca Łodzi, który został zatrzymany podczas zasadzki przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Zatrzymany jest podejrzany o oszustwa na szkodę osób starszych metodą „na funkcjonariusza CBŚP”.

Zebrany dalej przez policjantów z wrocławskiej komendy miejskiej materiał dowodowy dał podstawę do przedstawienia zatrzymanemu na chwilę obecną 18 zarzutów, dotyczących 12 usiłowań i 6 dokonanych oszustw na terenie Wrocławia. Straty powstałe w wyniku tego przestępczego procederu na szkodę pokrzywdzonych szacuje się obecnie na kwotę nie mniejszą niż 150 tys. złotych, choć policjanci podejrzewają, że tego typu oszustw mogło być więcej, również na terenie kraju. Za tego typu oszustwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że nad tą sprawą policjanci pracowali od kilkunastu dni. Funkcjonariusze podjęli działania po tym, jak na terenie Wrocławia odnotowano przypadki usiłowań lub dokonania oszustw na szkodę osób starszych. Sprawca dzwoniąc do wytypowanych osób, podszywał się pod funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Twierdził, że rozpracowuje grupę oszustów. Dla bezpieczeństwa kazał wypłacić pieniądze z banku lub wziąć kredyt by pomóc policji w prowadzonej sprawie, a następnie pozostawić je we wskazanym miejscu.

Podejrzewany mężczyzna wpadł w przygotowaną przez policjantów zasadzkę, gdy próbował odebrać pieniądze, które w umówionym miejscu pozostawiła kolejna oszukana starsza kobieta. Policjanci odzyskali też w całości pieniądze pozostawione przez pokrzywdzoną we wskazanej przez sprawcę skrzynce na prasę. Starsza kobieta wzięła chwilę wcześniej w banku kredyt na 25 tys. złotych, by przekazać je zgodnie z instrukcja fałszywego policjanta.
Mimo działań prowadzonych przez Policję, skutkujących zatrzymaniami osób oszukujących w ten sposób osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści. Dlatego w celu uniknięcia przestępstwa, tak ważna jest postawa i czujność samego potencjalnego pokrzywdzonego.

Dlatego radzimy:

·bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
·informować Policję o każdej próbie oszustwa,
·konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
·nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
·prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza–do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.

(KWP Wrocłąw /dk)

Film 18 zarzutów i tymczasowy areszt dla mężczyzny podejrzanego o oszustwa „na funkcjonariusza CBŚP”

Pobierz plik 18 zarzutów i tymczasowy areszt dla mężczyzny podejrzanego o oszustwa „na funkcjonariusza CBŚP” (format mp4 - rozmiar 6.73 MB)

Powrót na górę strony