Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usłyszał 82 zarzuty oszustw internetowych

Data publikacji 28.04.2016

Policjanci z Lipna rozliczyli oszusta internetowego. Za pośrednictwem jednego z serwisów ogłoszeniowych wystawiał on do sprzedaży telefony komórkowe i tablety. Po otrzymaniu pieniędzy za oferowane przedmioty, nigdy ich nie dostarczył kupującym. Podejrzany 19-latek oszukał w ten sposób co najmniej 82 osoby.

Trwające od kilku miesięcy postępowanie dotyczące szeregu oszustw internetowych dobiega końca. Lipnowscy policjanci, zajmujący się przestępczością gospodarczą, zebrali w tej sprawie obszerny materiał dowodowy świadczący o przestępczym procederze młodego mieszkańca powiatu.

Jak ustalili, na jednym z popularnych portali aukcyjnych zamieszczał on ogłoszenia o sprzedaży telefonów komórkowych i tabletów. Miały one atrakcyjne ceny w stosunku do ich wartości rynkowej. Kupujący, zgodnie z umową, przelewali całą kwotę lub w kilku przypadkach zaliczkę, na podane przez sprzedawcę konta bankowe. W rezultacie jednak, nigdy nie otrzymali ani towaru, ani zwrotu pieniędzy.

W toku prowadzonego postępowania lipnowscy śledczy współpracowali również z policjantami z innych jednostek w kraju. Na podstawie zgromadzonych dowodów rozpracowali nieuczciwego sprzedawcę, którym okazał się 19-letni uczeń jednej ze szkół ponadgimnazjalnych spoza powiatu. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że w ten sam sposób oszukał on co najmniej 82 osoby na terenie całej Polski. Nastolatek, zmieniał przy tym swoje dane osobowe, numery telefonów kontaktowych, adresy poczty elektronicznej, a także numery kont bankowych.

Śledczy przedstawili mu w sumie 82 zarzuty oszustw, za co nieuchronnie odpowie przed sądem. Decyzją prokuratora, podejrzany 19-latek został objęty dozorem policji. Ma także zakaz wyjazdu z kraju. Na poczet przyszłych kar i roszczeń zabezpieczono mienie podejrzanego o wartości 6 tys. zł. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto, należy się liczyć z obowiązkiem naprawienia wyrządzonej szkody.

Policjanci nie wykluczają, że osób oszukanych w wyniku tego przestępczego procederu może być więcej.

(KWP Bydgoszcz / mm)

 

Powrót na górę strony