Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w narkotykowy biznes

Data publikacji 28.04.2016

Zielonogórscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zatrzymali 10 osób podejrzanych o przestępstwa narkotykowe i utrudnianie śledztwa. Kryminalni zabezpieczyli ponad 800 gramów środków odurzających i substancji psychotropowych. Jedna z zatrzymanych osób została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące. Śledczy udowodnili im wprowadzenie na rynek około ośmiu kilogramów narkotyków.

Wielotygodniowa praca operacyjna prowadzona przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową doprowadziła do zatrzymania 10 osób, mieszkańców Zielonej Góry i woj. dolnośląskiego, a także zabezpieczenia ponad 800 gramów środków odurzających – marihuany i metaamfetaminy. Dzięki temu nie trafią one na zielonogórski rynek.

W minionym tygodniu, w ciągu kilku dni, policjanci zatrzymali cztery osoby na terenie Zielonej Góry, a także sześć osób w różnych miejscowościach woj. dolnośląskiego. Do zatrzymania jednej z nich – 27-letniego Łukasza Z. zaangażowani zostali policjanci z sekcji antyterrorystycznej KWP w Gorzowie Wlkp., ponieważ istniało podejrzenie, że mężczyzna może być uzbrojony. Zatrzymani zielonogórzanie to Mateusz R. lat 21 i Wojciech M. lat 25, Podczas przeszukania ich mieszkań policjanci znaleźli ponad 120 gramów narkotyków. 25-latek miał w mieszkaniu marihuanę poporcjowaną na ponad 90 tzw. „działek” handlowych. Obaj trafili do policyjnego aresztu, a po przesłuchaniu usłyszeli zarzuty za przestępstwa narkotykowe.

Kolejne zatrzymane osoby to mieszkańcy woj. dolnośląskiego w wieku 23-28 lat. Dwaj z nich zostali zatrzymani w samochodzie na terenie Zielonej Góry. Jak ustalili policjanci, mężczyźni przyjechali do miasta aby dostarczyć do sprzedaży marihuanę. Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową znaleźli w ich samochodzie ponad 460 gramów marihuany, telefony komórkowe oraz pieniądze w kwocie ponad 3,5 tys. złotych. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, a samochód zabezpieczono na policyjnym parkingu na poczet przyszłych kar. Po przeszukaniu w ich mieszkaniach policjanci znaleźli kolejne narkotyki – ponad 200 gramów marihuany, a także wagi elektroniczne. Policjanci ustalili tożsamość kolejnych osób, które brały udział w przestępczym procederze. W ciągu kilku dni w różnych miejscowościach woj. dolnośląskiego zatrzymali kolejnych sześć osób (jeden mężczyzna był zatrzymany przez policyjnych antyterrorystów). Przy zatrzymanych znaleziono kolejne narkotyki – ponad 20 gramów metaamfetaminy i marihuanę oraz zabezpieczono pieniądze pochodzące najprawdopodobniej ze sprzedaży narkotyków: ponad 20 tys. zł.

Tak szybka i duża realizacja była możliwa dzięki ścisłej współpracy zielonogórskich policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową z Prokuraturą Rejonową w Zielonej Górze. W trakcie prowadzonej sprawy prokurator nadzorujący śledztwo na bieżąco wystawiał postanowienia o zatrzymaniu osób i przeszukaniu wskazanych adresów. Dzięki temu w tej wielowątkowej sprawie zatrzymano wszystkie osoby działające wspólnie w przestępczym procederze.

W związku z tą sprawą policjanci łącznie zabezpieczyli blisko 800 gramów marihuany i ponad 20 gramów metaamfetaminy. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków odurzających to ponad 28 tys. złotych. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie o łącznej wartości prawie 32 tys. złotych. Zatrzymanym osobom wstępnie przedstawiono 43 zarzuty dotyczące posiadania znacznych ilości narkotyków, wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków, udzielania ich z korzyścią oraz zarzut utrudniania śledztwa. Udowodniono im także wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków w ilości nie mniejszej niż 8 kg marihuany. Prokurator łącznie zastosował poręczenia majątkowe na sumę 100 000 zł.

Za posiadania znacznych ilości środków odurzających Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast kara za wprowadzania do obrotu lub udział w obrocie znacznych ilości narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wynosi od 2 do nawet 12 lat.

W stosunku do dziewięciu zatrzymanych osób Prokurator Rejonowy zastosował dozory policyjne, a w stosunku do ośmiu z nich także poręczenia majątkowe, natomiast wobec 27-letniego Łukasza Z. skierował wniosek o tymczasowe aresztowanie do sądu. Sąd Rejonowy przychylił się wniosku i aresztował mężczyznę na trzy miesiące.

(KWP Gorzów Wlkp. /dk)

  • Uderzenie w narkotykowy biznes #1
  • Uderzenie w narkotykowy biznes #2
  • Uderzenie w narkotykowy biznes #3

Film Uderzenie w narkotykowy biznes

Pobierz plik Uderzenie w narkotykowy biznes (format mp4 - rozmiar 8.39 MB)

Powrót na górę strony