Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Właściciel firmy budowlanej zatrudniał u siebie tzw. słupy. Figuranci brali na siebie wysokie kredyty bankowe

Data publikacji 29.04.2016

Właściciel firmy budowlanej zatrudniał u siebie tzw. słupy. Figuranci brali na siebie wysokie kredyty bankowe. Policjanci zatrzymali 4 osoby biorące udział w tym procederze.

Policjanci IV Komisariatu Policji w Krakowie prowadzący to postępowanie przyznają, że początki działalności grupy przestępczej mogą sięgać 2015 r. Wtedy to właściciel jednej z krakowskich firm budowlanych z powodu trudności finansowych, wpadł na pomysł "łatwego zarobku". Mężczyzna zaczął werbować przypadkowych ludzi, będących w trudnej sytuacji życiowej, do swojej firmy. Nie chodziło mu jednak o wykonywanie przez nich prac budowlanych, ale raczej o branie kredytów bankowych na dane tych osób. Dla "nowych pracowników" wystawiał zaświadczenia o zatrudnieniu w jego firmie, podając w nim bardzo wysokie zarobki. Na tej podstawie „słup” szedł do banku i starał się o kredyt. Za pozytywne załatwienie sprawy miał dostać pewien procent uzyskanej kwoty.

Policjanci ustalili, że w przeciągu trzech miesięcy doszło do dwóch wyłudzeń ( na kwoty 49 tys. i ponad 360 tys. złotych ) i 3 usiłowań wyłudzeń na kwotę ponad 130 tys. złotych. Zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje jednak na to, że tego typu przestępczych działań było dużo więcej. Funkcjonariusze cały czas weryfikują posiadane informacje z poszczególnymi instytucjami finansowymi.

Policjanci z IV Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 4 osoby powiązane z tym procederem. Wśród zatrzymanych znalazł się właściciel firmy budowlanej oraz 3 "słupów". Wszyscy usłyszeli zarzuty wyłudzenia kredytu oraz oszustwa. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec trzech podejrzanych, prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju oraz wobec jednego - poręczenie majątkowe.

Postępowanie ma charakter rozwojowy i nie można wykluczyć kolejnych zatrzymań.   

(KWP Kraków / mm)

Film Zatrzymany za oszustwa bankowe

Pobierz plik Zatrzymany za oszustwa bankowe (format mp4 - rozmiar 17.32 MB)

Powrót na górę strony