Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze zabezpieczyli nielegalny tytoń i krajalnice

Data publikacji 29.04.2016

Policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą i funkcjonariusze Izby Celnej z Olsztyna ujawnili i zabezpieczyli blisko tonę suszu tytoniowego oraz profesjonalne krajalnice. Do przeszukań doszło na terenie powiatów iławskiego i ostródzkiego. Zarzuty w związku z przechowywaniem wyrobów akcyzowych i narażeniem Skarbu Państwa na straty rzędu 150 tys. zł usłyszeli dwaj mężczyźni.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie ustalili, że na terenie dwóch posesji w powiatach ostródzkim oraz iławskim mogą znajdować się znaczne ilości suszu tytoniowego, które nie posiadają wymaganych znaków akcyzy. 

Na podstawie tych informacji wczoraj, 28.04.2016 r., olsztyńscy policjanci podjęli wspólne działania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Iławie oraz Izby Celnej w Olsztynie. W ich trakcie na jednej z ustalonych posesji w pomieszczeniach gospodarczych ujawnili blisko tonę suszu tytoniowego oraz profesjonalną krajalnicę do tytoniu. 

Jak ustalili pracujący nad sprawą policjanci, 41-letni Szymon B. susz tytoniowy przechowywał w tekturowych kartonach oraz foliowych workach. Swoją nielegalną działalnością naraził Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w kwocie przekraczającej 570 000 zł. Przedstawiono mu został zarzut z Kodeksu Karnego Skarbowego, związany m.in. z nabywaniem i przechowywaniem wyrobów akcyzowych. Za to przestępstwo kodeks przewiduje karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3. 

W trakcie wykonywanych czynności na posesji Szymona B. zaparkowane stały trzy – prawie nowe - samochody marki VW, których przywóz z zagranicy nie został zgłoszony organom celnym. Funkcjonariusze Urzędu Celnego w Iławie naliczyli podatek akcyzowy w kwocie około 10 tysięcy złotych oraz ukarali ich właściciela grzywną w kwocie 1300 zł.

Pracujący nad sprawą funkcjonariusze ponadto ustalili, że 41-latek wcześniej zdążył odsprzedać ponad 300 kg suszu tytoniowego dla mieszkańca powiatu ostródzkiego, u którego w toku dalszych czynności zabezpieczona zostala całość świeżo zakupionego towaru oraz kolejna krajalnica. 

W związku z tymi ustaleniami 31-letni Michał G. również usłyszał zarzut. Swoją działalnością naraził on Skarb Państwa na uszczuplenia z tytułu niezapłaconego podatku na kwotę 150 tys. zł. Mężczyźnie grozi za to kara wysokiej grzywny.

(KWP Olsztyn / mm)

  • policjanci oglądający susz tytoniowy w workach
  • krajalnica do tytoniu
  • worki z suszonym tytoniem
  • worki z suszem tytoniowym i krajalnica
  • nieoclony pojazd
  • nieoclone pojazdy
Powrót na górę strony