Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali pociągi, bo ratowali mężczyznę

Zgłoszenie o mężczyźnie leżącym na torach spowodowało, że świebodzińscy policjanci wstrzymali ruch pociągów na torach biegnących przez miasto. Liczyła się każda sekunda, a stawką było ludzkie życie. Jeden z policjantów, znając zasady sygnalizacji kolejowej, nadawał sygnały latarką z czerwonym światłem i zatrzymał pociąg. Kilka minut później młody mężczyzna został odnaleziony.

Są sytuacje, w których nie można działać szablonowo. Liczy się każda sekunda, a działanie musi być zdecydowane. Do takiego zdarzenia doszło we wtorek (4 maja br.) w Świebodzinie. Tuż przed godz. 22:00 do dyżurnego dodzwoniła się młoda kobieta z informacją, że na torach kolejowych w rejonie wiaduktu przy ul. Łużyckiej, położył się mężczyzna z zamiarem popełnienia samobójstwa.

Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci ze świebodzińskiej patrolówki. Kiedy funkcjonariusze dotarli we wskazany rejon, od strony stacji kolejowej w ich kierunku zmierzał już pociąg. Teren torowiska nie był oświetlony, a na sprawdzonym odcinku policjanci nie znaleźli mężczyzny. Czasu było coraz mniej. W trosce o ludzkie zdrowie i życie, jeden z policjantów, znając zasady sygnalizacji kolejowej, rozpoczął nadawać określone sygnały latarką z czerwonym światłem, co dla maszynisty oznaczało konieczność zatrzymania. W ten sposób pociąg osobowy relacji Warszawa – Berlin został zatrzymany, a policjanci mogli dalej sprawdzać torowisko w poszukiwaniu młodego desperata. Chwile później w ten sam sposób zatrzymano jadący od drugiej strony pociąg towarowy.

Torowisko zostało sprawdzone, jednak wskazanego mężczyzny już tam nie było. W tym samym czasie dyżurny świebodzińskiej jednostki ustalił, że opisany przez zgłaszającą mężczyzna zmierza w kierunku osiedla, znajdującego się w rejonie wiaduktu. Ruch na linii kolejowej został przywrócony, natomiast policjanci przemieścili się w rejon bloku, gdzie zauważyli 19-letniego mieszkańca Świebodzina, który kilka minut wcześniej kładł się na tory kolejowe. Młody człowiek był pod wpływem alkoholu, została mu udzielona niezbędna pomoc lekarska, przez noc trzeźwiał w komendzie.

Kolejne ludzkie życie zostało uratowane. Gdyby nie reakcja kobiety oraz natychmiastowe i zdecydowane działanie policjantów, prawdopodobnie mogłoby dojść do tragedii. Okoliczności tej sprawy zostaną zbadane pod nadzorem świebodzińskiej prokuratury. 

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

  • radiowozy
  • policjanci na torach
  • policjant na torach

Film Zatrzymali pociągi, bo ratowali mężczyznę

Pobierz plik Zatrzymali pociągi, bo ratowali mężczyznę (format mp4 - rozmiar 6.13 MB)

Powrót na górę strony