Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Psy w służbie dolnośląskiej policji

Data publikacji 06.05.2016

Jeden to psi „detektyw” w wykrywaniu narkotyków, drugi to ekspert w wykrywaniu materiałów niebezpiecznych, a jeszcze inny to specjalista w patrolowaniu i tropieniu. Każdy z nich to przyjaciel i „kolega” w służbie, a również czasami poza nią, na którego zawsze można liczyć. Na co dzień dolnośląskich policjantów w służbie wspiera 56 psów służbowych.

Choć nie mają mundurów, nie noszą broni ani środków przymusu bezpośredniego, to wspaniale sprawdzają się w walce z przestępcami. Psy policyjne, bo o nich mowa, na co dzień wspierają policjantów podczas ciężkiej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Czworonogi posiadają niezwykłe umiejętności. Pomimo coraz bardziej rozwiniętych technologii i coraz większej ilości urządzeń technicznych, elektronicznych, nic nie jest w stanie zastąpić nosa psa i jego umiejętności węchu.

Obecnie na Dolnym Śląsku policjanci dysponują 56 psami, które każdego dnia z olbrzymim zaangażowaniem i oddaniem na rzecz bezpieczeństwa wykonują swoje zadania wspólnie z funkcjonariuszami. Najwięcej jest psów patrolowo-tropiących, bo aż 34. Policyjne psy tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw oraz pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych. Czworonogi są również pomocne w trakcie zadań specjalnych m. in. podczas wyszukiwania materiałów wybuchowych i wykrywania narkotyków. Dominującymi rasami w służbie w policji są: owczarki niemieckie, owczarki belgijskie i labradory.

Aby pies mógł rozpocząć służbę musi przejść odpowiedni kurs. Szkolenia specjalistyczne przewodników psów służbowych prowadzi Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W Sułkowicach tresowane są psy patrolowo – tropiące, które poza przygotowaniem do działań prewencyjnych uczą się także tropienia ludzkich śladów. Kolejną ważną kategorią są psy do zadań specjalnych. Pomagają w walce z przestępczością narkotykową. Czworonogi przechodzą szkolenie w zakresie m. in. wyszukiwania zapachów środków odurzających, materiałów wybuchowych oraz identyfikacji śladów zapachowych. Podczas szkoleń z zakresu działań minersko-pirotechnicznych również policjanci uczą się prowadzenia działań w tym zakresie.

Wiele razy policyjne psy pomagały dolnośląskim funkcjonariuszom w realizowanych przez nich czynnościach. Jednym z przykładów na to jest wyszkolony do wyszukiwania zapachu środków odurzających pies Lara. Pracuje dopiero od kilkunastu tygodni, a już kilka razy pokazał, że ma wspaniały nos jeżeli chodzi o odnajdywanie ukrytych narkotyków. W zeszłym roku na miejscu włamania do domków jednorodzinnych we Wrocławiu i w Dobrzykowicach użyte zostały policyjne psy, który po podjęciu śladów doprowadziły do zatrzymania podejrzanych o włamania.

Policyjne patrole - przewodnik i pies - odnoszą również duże sukcesy w zawodach kynologicznych organizowanych na terenie Polski oraz poza granicami naszego kraju. Sierż. Paweł Rębisz ze swoim psem Gabajorem, reprezentujący KPP w Jaworze podczas tegorocznych Międzynarodowych Zawodów Kynologicznych w Pardubicach zajął trzecie miejsce w kategorii przewodników międzynarodowych.

W ubiegłym roku psy patrolowo-tropiące użyte były ponad 1200 razy podczas różnego rodzaju działań. Natomiast psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych blisko 80 razy, do wyszukiwania narkotyków 120 razy.

(KWP we Wrocławiu / ms)

Film Psy w służbie dolnośląskiej policji

Pobierz plik Psy w służbie dolnośląskiej policji (format mp4 - rozmiar 30.63 MB)

Powrót na górę strony