Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

III Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym

Data publikacji 06.05.2016

17 załóg z całej Polski pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rywalizować będzie w Mrągowie w ratownictwie wodnym. W tym czasie w okolicy molo przy Skwerze im. Jana Pawła II w Mrągowie zorganizowane będą stoiska profilaktyczne Policji wraz z miasteczkiem rowerowym, stanowisko WOPR-u oraz policyjnych Antyterrorystów.

Od wtorku do środy (10-11.05.2016 r.) 17 drużyn reprezentujących wszystkie komendy wojewódzkie policji z kraju oraz Komendę Stołeczną Policji uczestniczyć będzie w III Ogólnopolskich Zawodach Funkcjonariuszy Policji w ratownictwie wodnym. 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie we współpracy z Komendą Główną Policji. Zawody honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. 

Patronować im będą również: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Starosta Mragowski Antoni Karaś, Burmistrz Miasta Mrągowo Otolia Siemieniec,  Wójt Gminy Mrągowo Jerzy Krasiński, Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów, WOPR. Patronatem medialnym zawody objęła TVP Olsztyn oraz Radio Olsztyn.

Program zawodów

We wtorek (10.05.2016) odbędą się dwie konkurencje basenowe na pływalni w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

34 zawodników będzie miało do przepłynięcia wpław 50 metrów - z czego 16 pod wodą. Druga konkurencja to przepłynięcie 50 metrów z holowaniem manekina na dystansie 25 metrów.  

Wieczorem zawodnicy napiszą test ze specjalistycznej wiedzy składający się z 40 pytań.

W środę (11.05.2016) w kolejnym dniu zmagań, tym razem na jeziorze Czos w Mrągowie, odbędzie się najbardziej widowiskowa część zawodów. 

Tam od godz. 8:30 na otwartej wodzie odbędzie się dynamiczna konkurencja na łodziach motorowych. 

Nie tylko zawody

W tym czasie w okolicy molo przy Placu im. Jana Pawła II w Mrągowie, w miejscu skąd widok na zawody będzie najlepszy, będą ustawione stoiska policyjne, przy których będzie można porozmawiać na temat zagadnień związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą. Ponadto na specjalnie przygotowanym stanowisku profilaktycznym Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie, będzie można zobaczyć m.in. sprzęt, którym posługują się policjanci w codziennej pracy. 

Na kolejny stanowisku odbędzie się pokaz wyposażenia sekcji AntyTerrorystycznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Tam zobaczyć będzie można m.in. ambulans pirotechniczny, kombinezon i robota. 

Z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie przyjedzie pojazd profilaktyczny wyposażony w tor rowerowy. Tam najmłodsi będą mogli sprawdzić umiejętności bezpiecznej jazdy na jednośladzie. 

Tego dnia nie zabraknie również ratowników WOPR. Oni prowadzić będą prelekcje z zakresu prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłego człowieka i dziecka. Pod ich okiem na specjalnych manekinach będzie można przećwiczyć swoje umiejętności.

Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji to jeden z istotnych elementów składowych systemu doskonalenia funkcjonariuszy pełniących służbę na wodach i terenach przywodnych przed sezonem letnim, jak również możliwość wymiany doświadczeń w zakresie metod interwencyjnych podejmowanych przez mundurowym w tym obszarze. 

To także znakomita okazja dla publiczności zawodów do tego, by z bliska zobaczyć jak wygląda praca funkcjonariuszy i ratowników, a także okazja do tego, by przypomnieć sobie jak powinien wyglądać bezpieczny wypoczynek nad wodą.

(KWP Olsztyn / mm)

Powrót na górę strony