Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji

Data publikacji 10.05.2016

„Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - to nazwa programu realizowanego przez Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp., a poświęconego osobom, które są najbardziej narażone na oszustwa. W jego trakcie mundurowi przypominają jak postępować, aby nie stać się ofiarą przestępców. Na potrzeby programu lubuscy policjanci przygotowali film, ukazujący jedną z metod stosowanych przez oszustów.

Osoby w podeszłym wieku stają się często ofiarami oszustów. Oszuści wykorzystują dobre serce seniorów i bogacą się ich kosztem. Dla wielu oszustów taki nielegalny proceder stał się stałym źródłem dochodu, dla którego gotowi są odrzucić jakiekolwiek normy prawne i moralne. Niestety pomimo wielu próśb i apeli o rozsądek, przy postępowaniu w tego typu sytuacjach, wciąż dochodzi do oszustw. Przestępcy stosują najczęściej metodę „na wnuczka” i „na policjanta”. Podszywając się za bliską osobę próbują wmówić nieprawdziwą historię o rzekomych problemach finansowych. Zdarzają się sytuacje, w których seniorzy przekazują oszustom nawet kilkaset tysięcy złotych. W wielu przypadkach policjanci docierają do osób za to odpowiedzialnych. Potwierdzają to przypadki z ostatnich kilku tygodni z Gorzowa Wlkp.

Aby zapobiec oszustwom policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. przygotowali program prewencyjny pn. „Policjant czy wnuczek? – Seniorze, nie daj się oszukać”. W środę 10 maja w ramach programu odbyło się spotkanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. pn „Dni otwarte dla Seniorów”. W jego trakcie funkcjonariusze omówili metody oszustw popełnianych na osobach starszych, między innymi na tzw. „na wnuczka”, czy „policjanta” oraz jak się przed nimi uchronić. Został poruszony również temat przemocy wobec osób starszych. Policjanci przygotowali film ukazujący sposoby działania oszustów, który będzie prezentowany seniorom na terenie całego województwa.

Seniorzy mieli możliwość zobaczyć jak sporządza się portret pamięciowy, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby rysunek jak najlepiej odwzorowywał wygląd osoby. Z kolei policjanci drogówki przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa poruszania się po drogach oraz podczas jazdy samochodem. Dodatkową atrakcją dla seniorów był symulator zderzeń drogowych. Każdy mógł się przekonać, co dzieje się z człowiekiem podczas zderzenia czołowego pojazdu, który porusza się zaledwie 5 km/h. Dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt wykorzystywany przez policyjnych antyterrorystów.

(KWP Gorzów Wlkp. /dk)

 

  • „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji #1
  • „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji #2
  • „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji #3
  • „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji #4
  • „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji #5
  • „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji #6
  • „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji #7
  • „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji #8
  • „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji #9

Film „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji

Pobierz plik „Policjant czy wnuczek? - Seniorze nie daj się oszukać” - trwa program lubuskiej Policji (format mp4 - rozmiar 21.42 MB)

Powrót na górę strony