Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia NAREW 16

Data publikacji 12.05.2016

Policjanci obezwładnili terrorystów i uwolnili przetrzymywanych zakładników. Wszystko to było efektem działań podjętych przez współpracujące ze sobą służby i instytucje, po informacji o zamachu w centrum handlowym. Ten dramatyczny scenariusz opracowany został na potrzeby ćwiczeń NAREW-16 zorganizowanych przez Wojewodę Łódzkiego - Pana Zbigniewa Rau, które obserwował wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi insp. Andrzejem Łapińskim. Dowodzącym był Zastępca KWP w Łodzi do spraw prewencji mł.insp. Dariusz Walichnowski.

11 maja 2016 roku na terenie województwa łódzkiego odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne, w których wzięli udział policjanci, przedstawiciele Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Łodzi, strażacy, żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, funkcjonariusze ABW oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Pajęcznie oraz Urzędu Gminy Nowa Brzeźnica.  Działania te miały na celu doskonalenie współpracy służb i instytucji na wypadek zagrożenia antyterrorystycznego w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego.

Akcja rozpoczęła się w momencie informacji o zamachu terrorystycznym, do którego doszło  w jednym z centrów handlowych. Wśród ofiar szacowano co najmniej 20 osób. Sprawcy wzięli zakładników i uciekli samochodem. Na numer alarmowy świadek przekazał  jedynie fragmenty tablic rejestracyjnych oraz markę i kolor auta. Dalsze działania doprowadziły do zlokalizowania uciekinierów i zarządzenia działań pościgowo-blokadowych z użyciem policyjnego śmigłowca. Osaczeni terroryści wjechali do lasu i zabarykadowali się wraz z zakładnikami na terenie ośrodka. Jeden ze ściganych uciekł do lasu.

Do akcji wysłani zostali funkcjonariusze samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi, którzy przylecieli wojskowym śmigłowcem. Na miejscu rozmowy rozpoczęli policyjni negocjatorzy. W tym czasie żołnierze przeszukiwali las w poszukiwaniu zbiega, którego ostatecznie zatrzymali w odległości kilku kilometrów od ośrodka. Negocjacje doprowadziły do uwolnienia dwóch zakładników. W związku z narastającym zagrożeniem dla życia pozostałych została podjęta trudna decyzja o rozwiązaniu siłowym. Policyjni antyterroryści obezwładnili 2 sprawców i uwolnili przetrzymywane kolejne 2 osoby, którym natychmiast udzielono pomocy medycznej.Wszystkie działania koordynowane były z Ruchomego Stanowiska Dowodzenia.

(KWP Łódź /dk)

  • Ćwiczenia NAREW 16
  • Ćwiczenia NAREW 16
  • Ćwiczenia NAREW 16
  • Ćwiczenia NAREW 16
  • Ćwiczenia NAREW 16
  • Ćwiczenia NAREW 16

Film Ćwiczenia NAREW 16


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Ćwiczenia NAREW 16 (format flv - rozmiar 17.96 MB)

Powrót na górę strony