Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów

Data publikacji 12.05.2016

Sceny niczym z filmu sensacyjnego rozegrały się na terenie bielskiego 18 batalionu powietrznodesantowego, gdzie wtargnęli przestępcy, którzy wykradli broń i pojmali zakładników. Na miejscu błyskawicznie pojawili się policyjni antyterroryści wraz z funkcjonariuszami z Grupy Szybkiego Reagowania bielskiej komendy. Choć wszystko wyglądało bardzo realnie, to na szczęście tylko ćwiczenia mające na celu sprawdzenie mobilizacji oraz współpracy policjantów z żołnierzami i innymi służbami.

Napastnicy wdarli się na teren jednostki w „Dniu otwartych koszar”, gdy garnizon tłumnie odwiedzają uczniowie wraz z opiekunami oraz ciekawi wojskowego kunsztu mieszkańcy. Splot nieszczęśliwych zdarzeń poprzedza wypadek pojazdów służbowych. Kierowcy zostają zakleszczeni w samochodach. Jeden z wozów taranuje stojące na poboczu osoby. Konieczna jest interwencja straży pożarnej, która pomaga poszkodowanym wydostać się z pojazdów. Wojskowa służba medyczna i załoga bielskiego pogotowia ratunkowego udziela rannym pomocy. Dwójka pieszych w ciężkim stanie trafia do szpitala. Nagle dochodzi do serii wybuchów w budynkach zlokalizowanych na terenie koszar. Po chwili z tłumu wyłania się kilku mężczyzn, którzy uzbrojeni sieją panikę wśród zwiedzających. Ranią jedną osobę, a następnie kradną broń z wojskowych stoisk pokazowych. Po oddaniu serii strzałów uprowadzają 2 zakładników i chronią się w pobliskich budynkach. Żołnierze i służba ochronna uruchamiają alarm, który stawia w stan gotowości wszystkie służby.

Ewakuują pracowników jednostki. Na miejsce natychmiast docierają policyjni antyterroryści oraz funkcjonariusze Grupy Szybkiego Reagowania bielskiej komendy, którzy wspólnie z żołnierzami i żandarmami podejmują działania zmierzające do zatrzymania napastników. Szybka i skuteczna akcja doprowadza do obezwładnienia i zatrzymania bandytów. Policyjny robot sterowany przez pirotechnika rozbraja ładunek wybuchowy, który porzucili napastnicy.
Ćwiczenia te były jednym z elementów doskonalenia systemu reagowania i koordynowania działania służb ratowniczych w sytuacjach zagrożenia. Były one również okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych służb.

(KWP Katowice /dk)

 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #1
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #2
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #3
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #4
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #5
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #6
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #7
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #8
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #9
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #10
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #11
 • Atak na jednostkę wojskową - ćwiczenia policjantów #12
Powrót na górę strony