Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb

Do szkoły wtargnęli uzbrojeni mężczyźni. Padły strzały. Kilka osób zostało rannych. Do akcji wkroczyli policjanci z Grupy Szybkiego Reagowania rybnickiej komendy, wspierani przez mundurowych z Żor, którzy zatrzymali przestępców. Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń, które przeprowadzone zostały w Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach, których celem było sprawdzenie służb mundurowych i ratunkowych w zakresie współdziałania przy incydencie z uzbrojonymi napastnikami.

Przed budynkiem Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zaparkował samochód, w którym znajdowało się dwóch podejrzanych mężczyzn. Zaniepokojony dyrektor poinformował o tym policję. Na miejsce przyjeżdża patrol z rybnickiej komendy. Kiedy mundurowi wysiadają z radiowozu, zamaskowani mężczyźni otwierają ogień. Strzelają w kierunku policjantów oraz uczniów, znajdujących się przed szkołą. Ciężko rannych zostaje kilka osób. Policjanci przekazują informację dyżurnemu i proszą o wsparcie. W tym czasie jeden z napastników uzbrojony w karabin automatyczny wdziera się do szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami oraz personelem, barykadują się w klasach. Na miejsce docierają policjanci z Grupy Szybkiego Reagowania rybnickiej komendy oraz policjanci z Grupy Szybkiego Reagowania KMP w Żorach. Dynamiczna i skuteczna akcja doprowadza do obezwładnienia i zatrzymania pierwszego z bandytów. Rozpoczyna się akcja zatrzymania drugiego przestępcy. Po chwili zostaje wyprowadzony w kajdankach.

Mundurowi zabezpieczają teren wokół szkoły. Wygradzają i zabezpieczają specjalne strefy, aby umożliwić sprawny i szybki dojazd innym służbom na miejsce akcji. Strażacy gaszą samochód bandytów, który zapalił się w czasie szturmu. Rozpoczyna się skoordynowana akcja ratunkowa, polegająca na pomocy rannym. Strażacy przystępują do tzw. segregacji pacjentów, zgodnie z procedurą TRIAGE, stosowaną w medycynie ratunkowej w wypadku zdarzeń masowych lub katastrof. Poszkodowani przenoszeni są do strefy medycznej, gdzie ratownicy medyczni udzielają im fachowej pomocy.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, zorganizowanych przez Komendę Miejską Policji w Rybniku wspólnie ze Stowarzyszeniem Task Force 13 Skorpion. Uczestniczyli w nich funkcjonariusze rybnickiej komendy, policjanci z Grupy Szybkiego Reagowania z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku oraz w Żorach, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, Ochotniczej Straży Pożarnej ze Świerklan i Jankowic, służby medyczne, członkowie Stowarzyszenia Task Force 13 Skorpion oraz dyrekcja, nauczyciele i uczniowie gimnazjum. Ćwiczenia miały na celu koordynację i współpracę służb, w przypadku działań o charakterze terrorystycznym. Po ich zakończeniu odbyło się omówienie akcji. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych służb.

(KWP w Katowicach / ms)

 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #1
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #2
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #3
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #4
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #5
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #6
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #7
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #8
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #9
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #10
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #11
 • Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb #12

Film Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb

Pobierz plik Strzelanina w szkole - ćwiczenia służb (format mp4 - rozmiar 28.55 MB)

Powrót na górę strony