Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uratowali nieprzytomnego 80-latka i pomogli 89-latce wrócić do domu

Data publikacji 17.05.2016

Zdecydowana postawa i reakcja policjantów z Braniewa i Morąga ocaliły życie i zdrowie dwójki seniorów. Braniewscy policjanci wyważyli drzwi i pomogli nieprzytomnemu 80-latkowi. Funkcjonariusze prewencji z Morąga pomogli wrócić do domu 89-letniej kobiecie, która w nocy okryta kocem błąkała się po mieście. Kobieta nie pamiętała jak się nazywa i gdzie mieszka. Dzięki policjantom mężczyzna trafił do szpitala, a kobieta wróciła do domu.

Wyważyli drzwi, bo leżał nieprzytomny

Wczoraj (16.05.2016) do braniewskiej komendy zadzwonił mieszkaniec miasta, który martwił się o swojego 80-letniego znajomego. Mężczyzna powiedział, że był z nim umówiony na to, że zawiezie go do szpitala. Gdy o umówionej godzinie stawił się pod mieszkaniem kolegi, ten pomimo wielokrotnego pukania nie otwiera drzwi. Zgłaszający obawiał się, że coś mogło się stać starszemu mężczyźnie.

Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci z Ogniwa Patrolowo–Interwencyjnego braniewskiej komendy. Funkcjonariusze po tym jak potwierdzili, że drzwi są zamkniętei i nikt nie reaguje na pukanie, zauważyli przez okno mieszkania leżącego na podłodze przy łóżku osiemdziesięciolatka.

Mężczyzna nie reagował na krzyki i stukanie do okna, dlatego funkcjonariusze natychmiast podjęli decyzję: wyważyli drzwi i dostali się do środka. Funkcjonariusze udzielili nieprzytomnemu mężczyźnie pierwszej pomocy i wezwali pogotowie. Do czasu przyjazdu lekarza zapewnili mężczyźnie pomoc przedmedzyczną. 80-latek po kilku minutach trafił do szpitala.

Szybka i prawidłowa reakcja braniewskich policjantów przyczyniła się do uratowania mężczyźnie życia.

Interweniujący w tej sytuacji funkcjonariusze służą w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym braniewskiej jednostki od 3 i 4 lat. W służbie już wielokrotnie wykazywali się zaangażowaniem i niesieniem pomocy mieszkańcom powiatu braniewskiego.

Nie pamiętała gdzie mieszka i jak się nazywa

Swoje zdrowie i być może życie zawdzięcza policjantom z Morąga pewna 89-latka. Funkcjonariusze zauważyli kobietę okrytą kocem w nocy z poniedziałku na wtorek (16/17.05.2016) o godz. 1:00, na jednej z ulic w mieście. Policjanci nie przejechali obok niej obojętnie i zainteresowali się tym co kobieta robi w tym miejscu o tak późnej porze. Zaczęli z nią rozmawiać i wtedy okazało się, że seniorka nie pamięta swojego imienia i nazwiska oraz tego gdzie mieszka.

Niesprzyjająca tej nocy aura i wiek kobiety były wyznacznikiem tego, że mundurowi musieli działać szybko.

Policjanci zaopiekowali się staruszką i po kilku minutach rozmowy i szczątkowych informacjach uzyskanych od kobiety, ustalili gdzie mieszka i odwieźli ją do domu.

Jak się okazało 89-latka sama wyszła ze swojego mieszkania, a nikt z rodziny tego nie zauważył. Policjanci poinformowali o sytuacji jej syna i pozostawili kobietę pod jego opieką.

Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam

To słowa wypowiadane przez Panią Sabinę, pensjonariuszkę olsztyńskiego ŚDS „Pomost”, niosącego pomoc chorym na zaniki pamięci i ich najbliższych, padające w spocie filmowym przygotowanym przez policjantów. Intencją projektu jest zwrócenie uwagi osób będących blisko seniorów na ich potrzeby i bezpieczeństwo. Bo oni sami o tym zapominają.

(KWP Olsztyn /dk)

Film Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam

Pobierz plik Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam (format mp4 - rozmiar 3.26 MB)

Powrót na górę strony