Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za nami II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW. Wolsztyn stolicą profilaktyki!

Data publikacji 17.05.2016

Fantastyczna atmosfera, przyjacielskie relacje oraz ogrom dobrej energii! W taki właśnie sposób można podsumować II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW, który w dniach 14-15 maja 2016 roku odbył się w Wolsztynie. W największej tegorocznej akcji edukacyjno-profilaktycznej w Wielkopolsce wzięło udział ponad 600 PaTowiczów z całej Polski. Przesłaniem wydarzenia było jak zawsze utrwalanie wśród młodzieży przekonania, że najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO!

W imieniu ogólnopolskiej społeczności PaT dziękujemy serdecznie za wsparcie tego wyjątkowego przedsięwzięcia Komendantowi Głównemu Policji generałowi Jarosławowi Szymczykowi, Dyrektorowi Gabinetu KGP mł. insp. Robertowi Sudenisowi oraz koordynatorowi programu PaT podinsp. Dorocie Pater.

Tegoroczny Zlot PaTPORTÓW oficjalnie rozpoczął się hymnem PaT „Nie wracajmy jeszcze na ziemię” oraz prezentacją LipDub-u z pierwszego Zlotu, który odbył  się  rok temu w Bydgoszczy. W uroczystym otwarciu II Ogólnopolskiego Zlotu PaTPORTÓW, który poprowadził  Grzegorz Jach – autor programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” udział wzięli:

 • mł. insp. Konrad Chmielewski – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu,
 • dr Krzysztof Błaszczyk – przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu,
 • Janusz Frąckowiak – Starosta Powiatu Wolsztyńskiego,
 • Wojciech Lis – Burmistrz Wolsztyna,
 • nadkom. Maciej Purol – Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu,
 • insp. Zbigniew Drzymała – Komendant Powiatowy Policji w Wolsztynie

oraz przedstawiciele sądownictwa, straży miejskiej, sanepidu, OHP, oświaty, kultury, leśnictwa i funkcjonariusze Policji z wszystkich komend powiatowych i miejskich wielkopolskiego garnizonu.

Z największej profilaktycznej sceny w kraju, którą 14 maja 2016 roku była estrada II Zlotu PaTPORTÓW w Wolsztynie słowa do młodzieży skierowali:

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu: „Szanowni Państwo, Droga młodzieży pozwólcie, że skieruje kilka słów w imieniu własnym, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, jak również w imieniu Komendanta Głównego Policji generała Jarosława Szymczyka, któremu takie inicjatywy są bliskie sercu. Chciałbym żebyście wiedzieli, iż Policja patrzy na takie inicjatywy z dużą dozą ciepłego myślenia. Takie inicjatywy, kiedy możemy się spotkać i dobrze się bawić bez alkoholu, przemocy i narkotyków wpływają bardzo dobrze na każdego z osobna jako dobry rozwój osobisty… Życzę Wam aby ta noc i kolejny dzień minął w dobrej atmosferze. Na koniec chciałbym podziękować władzom samorządowym za to, że możemy dziś być w Wolsztynie i dobrze bawić się -promując modę na życie wolne od uzależnień”.

Starosta powiatu Wolsztyńskiego: „Droga młodzieży, Szanowni Państwo witam wszystkich w imieniu władz samorządowych powiatu Wolsztyńskiego. Pragnę pogratulować organizatorom tak wspaniałej imprezy. Chciałbym, aby pobyt w Wolsztynie był bezpieczny. Życzę wspaniałej zabawy, dużo rozmów i poznania wielu wartościowych ludzi. Takie imprezy jak Zlot PaTPORTÓW popieramy w szczególności i czekamy na kolejną edycję”.

Burmistrz miasta Wolsztyn: „Droga młodzieży powiem  po wolsztyńsku – Wolsztyn Wita Was pełną parą! Przed Wami cała noc i następny dzień. Zapraszam do odwiedzenia wolsztyńskiej parowozowni oraz innych miejsc w Wolsztynie. Cieszę się, że tak licznie przyjechaliście właśnie do Wolsztyna.  Z tego miejsca chciałbym pogratulować i podziękować Wolsztyńskiej Grupie PaT, która tak prężnie działa. Jestem z Was bardzo dumny. Życzę wszystkim wspaniałego pobytu na Ziemi Wolsztyńskiej”.

Przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty: „W imieniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty witam Was wszystkich uczestników II Ogólnopolskiego Zlotu PaTPORTÓW. Pani Kurator jest z Was bardzo dumna, bowiem jesteście bardzo często pomysłodawcami, inicjatorami, a przede wszystkim wpieracie szkolne programy profilaktyki. Bardzo dziękuję i gratuluję Wam, że włączyliście się w program PaT, którego założeniem jest promowanie mody na życie wolne od przemocy i uzależnień. Życzę wam udanego pobytu w Wolsztynie”.

Podczas uroczystej Gali Zlotu oficjalne nominacje oraz statuetki Zlotu otrzymały PaTPORTY z następujących szkół i placówek :

 • Zespół Szkół w Dąbiu (pierwszy PaTPORT w Wielkopolsce)
 • Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wolsztynie
 • Szkoły im. I. J. Paderewskiego EDUKACJA LUBASZ w Lubaszu
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie
 • Rogozińskie Centrum Kultury
 • Zespół Szkół w Rosku
 • Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Walimiu
 • Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu
 • Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu
 • Gimnazjum nr 1 im. Marka Kotańskiego w Glinojecku
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Odolanowie
 • Zespół Szkół w Płoniawach-Bramurze
 • Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach
 • Zespół Szkół w Podkowie Leśnej
 • Centrum Kultury „RONDO” w Grodzisku Wielkopolskim
 • Gimnazjum nr 2 w Nowej Rudzie
 • Gimnazjum nr 8 w Toruniu
 • Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelnie
 • Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim
 • Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Stawiszynie
 • Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku
 • Gimnazjum im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
 • Zespół Szkół Technicznych im. Sylwestra Kaliskiego w Turku
 • Żuromińskie Centrum Kultury
 • Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu

Warto nadmienić, iż na bazie pierwszego PaTPORTU w Wolsztynie działającego od ponad roku przy Wolsztyńskim Domu Kultury dwa dni przed Zlotem powstała młodzieżowa Wolsztyńska Grupa PaT, której liderem została Amanda Jóźwiak.

Funkcję Lidera PaT w Toruniu oddał bardzo zaangażowany w promowanie idei PaT Dawid Kopczyński, którzy przekazał swoje obowiązki nowemu liderowi Torunia Patrykowi Maciejewskiemu.

Tegoroczny program artystyczny obejmował m. in. występy wokalne w wykonaniu: Klaudii Ambroziak, Eweliny Spławskiej, Amandy Jóźwiak, Dominika Kopaszewskiego - Galla Anonima oraz PaTowiczek z PaTPORTU działającego przy Rogozińskim Centrum Kultury. Animacje społecznościowe prowadził Dominik Piekarski oraz  Zuzanna Zdunek, natomiast naukę tańca hip-hop Łukasz Kukulski. Pokaz  tańca break-dance oraz beat box-u zaprezentował Kamil Januszkiewicz  wspólnie z Damianem Gocławskim z grupy PaT w Czarnkowie. Zaprezentowane zostały filmy: „Wolsztyn inspiruje” oraz „Parowozownia Wolsztyn”. W kinie PaT swój pierwszy pokaz przedpremierowy miał film „Zatracony” w reżyserii Jędrka Kocjana z Wolsztyńskiej Grupy PaT. Dużym zainteresowaniem cieszył się film Roberta Osama – „OBURONI”. W trakcie projekcji nie jednemu widzowi zakręciła się łza wzruszenia.

Miłą niespodzianką dla uczestników były pozdrowienia przesłane przez Dawida Wolińskiego - projektanta mody, jurora programu Top Model, który po raz pierwszy z ekranu pozdrawiał PaTowiczów w Gorzowie Wielkopolskim, a tym razem do pozdrowień dołączył widokówki z autografem. Z ekranu uczestników Zlotu pozdrawiał także Conrado Moreno - konferansjer, uczestnik programów „Europa da się lubić”, „Taniec z gwiazdami”, „Gwiazdy tańczą na lodzie” oraz prowadzącego Studio Lotto w TVP Info. PaTowiczów w Wolsztynie pozdrawiali  również aktorzy serialu „Na Wspólnej”: Michał Malinowski, Urszula Dębska i Mariusz Ochociński.

O godzinie 23.00 rozpoczęła się PaToteka w trakcie której PaTowicze po raz kolejny udowodnili, że można się świetnie bawić, tańczyć, śpiewać bez alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych. Dla uczestników Zlotu zagrał DJ Domin.

Gościem specjalnym akcji edukacyjno-profilaktycznej był lider zespołu STO% - Piotr Nagiel, który zagrał znakomity koncert pełen pozytywnych myśli, jednocześnie porywając młodych ludzi do wspólnej zabawy.

Równolegle ze ZLOTEM odbywało się szkolenie liderów, kapitanów i opiekunów PaTPORTÓW oraz policjantów profilaktyków z Wielkopolski poprowadzone przez Impresariat programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”.

W odniesieniu do aktualnej sytuacji w kraju dotyczącej sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne tzw. „dopalacze”, szczególnie istotne jest wzmacnianie w procesie wychowawczym profilaktyki rówieśniczej. Program PaT Komendy Głównej Policji  proponuje w swojej strategii  działania profilaktyczno-edukacyjne adresowane do młodzieży szkolnej. ZLOT PaTPORTÓW dokładnie wpisuje się w tę koncepcję i w kampanię MSWiA „Dopalacze kradną życie”.

Strategia programu PaT oparta jest na tworzeniu struktury niższej wobec młodzieżowych miejskich i powiatowych  grup PaT. Podstawową strukturę organizacyjną stanowi PaTPORT,  który może być utworzony samodzielnie w każdej placówce szkolnej lub wychowawczej. PaTPORT to najnowsze i najprostsze rozwiązanie organizacyjne dla osób zainteresowanych zainicjowaniem lub włączeniem już prowadzonych działań metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej do ogólnopolskiego programu edukacyjno-profilaktycznego Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” realizowanego w kraju od 2006 roku.

Dynamicznie rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem, zaowocowało utworzeniem w kraju ponad 100 PaTPORTÓW zaledwie od początku 2015 roku. Warto nadmienić, iż wcześniej blisko 100 młodzieżowych grup PaT powstawało w kraju przez ostatnie 11 lat. Dynamika powstawania PaTPORTÓW wymagała wzmocnienia komunikacji wewnętrznej, integracji środowiskowej społeczności PaT oraz szkolenia młodzieży zarządzającej poszczególnymi poziomami organizacyjnymi.

Wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW serdecznie dziękujemy, szczególne wyrazy uznania kierujemy w stronę władz samorządowych oraz lokalnej Policji. Na szczególne podziękowania zasługują: Wojciech Lis - Burmistrz Wolsztyna, Jarosław Świrszcz - Dyrektor Wolsztyńskiego Domu Kutry, Ryszard Muzyczuk - kierownik biura akcji, podinsp. Grzegorz Sieradzki - koordynator PaT w województwie Wielkopolskim, insp. Zbigniew Drzymała - Komendant Powiatowy Policji w Wolsztynie, asp. Artur Lorenz - I Oficer Akcji, asp. Wojciech Adamczyk - II Oficer Akcji, asp. Krzysztof Olszar - III Oficer Akcji, dowódca PaTrolu, dowódcy obiektów: sierż. szt. Marcin Smuszkiewicz oraz sierż. Aleksander Pradun. Wielce zaangażowany  Paweł Nowa doskonale wywiązał się ze społecznej funkcji głównego technika Zlotu. Podziękowania otrzymują także : Dominik Piekarski- asystent Szefa Akcji, Zuzanna Zdunek - kierownik estrady, Dorota Nakonieczna - koordynator ogólnopolskiego zespołu liderów PaT i kapitanów PaTPORTÓW, Katarzyna Bytniewska - social media PaT, Aurelia Kulesza - lider PaT województwa Wielkopolskiego, Służba PaTrolowa realizowana przez PUL przy wsparciu KPP w Gostyninie, a także Amanda Jóźwiak - lider Wolsztyńskiej Grupy PaT, która wraz z grupą i pracownikami WDK prowadziła Biuro Akcji pod kierunkiem Ryszarda Muzyczuka.

Szczególne uznanie należy się Annie Hilaruk - managerowi programu PaT, która doskonale poradziła sobie z koordynacją programu Zlotu. Warto dodać, iż od Ania Hilaruk przez 8 lat była wolontariuszką PaTu i zdobyła ogromne doświadczenie w zarządzaniu programem.

Na zakończenie Gali tradycyjnie nie mogło również zabraknąć belgijki oraz hip-hopowego „wygłupiaczka”.

II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW był również świetną okazją do inauguracji oficjalnego fanpage programu PaT na facebooku.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzania strony oraz „like-owania”: www.facebook.com/PROFILAKTYKAaTY .

Jednocześnie informujemy, iż jest to jedyny oficjalny respektujący prawo autorskie fanpage programu PaT prowadzony przez Impresariat PaT dla całej naszej społeczności.

Społeczność programu PaT bardzo gorąco dziękuje Grzegorzowi Jachowi - autorowi programu PaT za wsparcie, za przekazanie pozytywnej energii, za PaTowską atmosferę, a przede wszystkim za obecność. Serdecznie dziękujemy!

Relacja z wydarzenia zrealizowana przez: TVP Poznań  http://poznan.tvp.pl/25354117/15052016-godz1830

Wasz Dzień Po Dniu http://www.waszdzienpodniu.pl/aktualnosc,1232.html

 

Brawo Wolsztyn!

Cała społeczność czekała na taką właśnie PaTowską atmosferę dobrych wiadomości, wzajemnego wsparcia i bycia RAZEM !

Gospodarzom Zlotu raz jeszcze bardzo dziękujemy!

Więcej zdjęć ►

PaT KGP / ig

 • II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW #1
 • II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW #2
 • II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW #3
 • II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW #4
 • II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW #5
 • II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW #6
 • II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW #7
 • II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW #8
 • II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW #9
Powrót na górę strony