Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„GIMBUSY” do kontroli

Data publikacji 18.05.2016

Policjanci ruchu drogowego od wczesnych godzin porannych kontrolowali autobusy dowożące dzieci do szkół. W ramach działań „GIMBUS” mundurowi zwracali uwagę na stan techniczny kontrolowanych pojazdów, trzeźwość i czas pracy kierowców. Kontrole prowadzone były na terenie całego powiatu gorzowskiego.

Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach jest jednym z ważniejszych zadań ustawowych postawionych przed Policją. Tym razem policjanci drogówki przyjrzeli się bezpieczeństwu najmłodszych uczestników ruchu drogowego – dzieci i młodzieży – którzy codziennie przemierzają drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu, korzystając ze zorganizowanego transportu autobusowego tzw. „gimbusów”. W trosce o ich bezpieczeństwo, ale także tych uczniów, którzy wyjeżdżają na organizowane często w maju i czerwcu wycieczki szkolne policjanci w dniach 17-18 maja przeprowadzili działania kontrolne pn. „GIMBUS”.

Policjanci drogówki skontrolowali autobusy szkolne i wycieczkowe, którymi podróżują uczniowie. Kontrole odbywały się zarówno w samym Gorzowie, jak i mniejszych miejscowościach na terenie całego powiatu. Mundurowi od wczesnych godzin porannych pojawiali się w okolicach szkół podstawowych, gimnazjów – tam gdzie najczęściej organizowany jest transport uczniów. Policjanci przyjrzeli się uważnie samym autobusom. Stan techniczny pojazdu – układ kierowniczy, hamulcowy, zużycie bieżnika opon i sprawne oświetlenie podlegało skrupulatnej kontroli. Warto zaznaczyć, że autobusy przewożące dzieci muszą być oznakowane specjalną tabliczką umieszczaną na szybie pojazdu. Ponadto policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców autobusów i ich czas pracy za kierownicą, a także uprawnienia i licencje wymagane przy przewozie osób.

Ważnym aspektem  działań będzie także dokonanie oceny przystanków i miejsc w których uczniowie wsiadają i wysiadają z autobusów - czy postój autobusu nie powoduje utrudnienia ruchu i zagrożenia bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego.

Podobne działania, związane z bezpieczeństwem uczniów dojeżdżających do szkół będą realizowane w terenie całego województwa lubuskiego.

(KWP Gorzów Wlkp. / mm)
 

  • policjant sprawdza odczyt tachografu
  • policjant sprawdza stan ogumienia pojazdu
  • policjant sprawdza stan techniczny pojazdu

Film Powiat gorzowski - kontrola "gimbusów"

Pobierz plik Powiat gorzowski - kontrola "gimbusów" (format mp4 - rozmiar 13.03 MB)

Powrót na górę strony