Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

16-latek spowodował śmierć człowieka

Data publikacji 21.12.2007

Wczoraj po południu policjanci ustalili i zatrzymali nastolatka odpowiedzialnego za śmierć mężczyzny, którego ciało znaleziono rano w Dukli. Podejrzany ma dopiero 16 lat, ale może odpowiadać jak dorosły.

O ujawnieniu zwłok 52-letniego mieszkańca Dukli informowaliśmy wczoraj. Już pierwsze ustalenia wskazywały, że doszło do popełnienia przestępstwa. Denat leżał w swoim mieszkaniu znajdującym się w bloku na 3 piętrze. Ręce i nogi miał skrępowane sznurem, a usta przewiązane ręcznikiem, drzwi wejściowe były otwarte. Wstępne oględziny nie wykazały na ciele zmarłego żadnych obrażeń zewnętrznych.

Do wyjaśnienia tej sprawy Komendant Miejski Policji w Krośnie powołał grupę operacyjno-dochodzeniową, która pracowała pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Krośnie. Policjantów z Krosna i Dukli wspierali funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Już po kilku godzinach policjanci ustalili, że za śmierć mężczyzny odpowiedzialny jest najprawdopodobniej 16-letni mieszkaniec Gminy Dukla. Chłopiec utrzymywał kontakty towarzyskie ze zmarłym i w czwartek wieczorem był widziany w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Wczoraj po południu policjanci zatrzymali nieletniego, który przebywał u swojej babci.

Podczas przesłuchania nieletni przyznał się do spowodowania śmierci 52-latka i złożył stosowne wyjaśnienia. Utrzymuje, że wspólnie ze zmarłym pili alkohol, a potem zaczęli się nawzajem wiązać aby, sprawdzić kto potrafi się szybciej uwolnić. W czasie tej „zabawy” nieletni przewiązał mu wówczas twarz ręcznikiem aby nie zbrudził podłogi i wyszedł z mieszkania.

Ostateczna przyczyna śmierci mężczyzny znana będzie po sekcji zwłok zarządzonej przez prokuratora. Od jej wyników w dużej mierze uzależniona będzie kwalifikacja prawna czynu.

Jeżeli zostanie on potraktowany jako zabójstwo, nastolatek może odpowiadać przed sądem karnym jak osoba dorosła, ponieważ wcześniej sąd rodzinny stosował wobec niego środki wychowawcze za inne przestępstwa. Środki te okazały się jednak nieskuteczne.
Powrót na górę strony