Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa „na wnuczka” – dwie osoby zatrzymane

Data publikacji 19.05.2016

Policjanci z Białegostoku zatrzymali dwie kolejne osoby podejrzane o udział w oszustwach metodą na tzw. wnuczka. 23-latek wpadł w ręce mundurowych w minionym tygodniu, a 21-latek wczoraj. Obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku wspomagani przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali wczoraj (18 maja 2016) w Żyrardowie 21-latka podejrzewanego o udział w oszustwach metodą na tzw. wnuczka. Tydzień wcześniej, z związku z takimi przestępstwami, wpadł także jego 23-letni kompan, którego rolą było najprawdopodobniej odbieranie pieniędzy od ofiar. Natomiast z dotychczasowych ustaleń mundurowych wynika, że młodszy z zatrzymanych pełnił w tym procederze funkcję werbowniczą. To prawdopodobnie właśnie on wyszukiwał i instruował osoby, które następnie zajmowały się odbieraniem gotówki od pokrzywdzonych seniorów. Schemat działania sprawców, oparty na nieco zmodyfikowanej metodzie, był zawsze podobny. Oszust dzwonił do swojej ofiary i informował, że jest funkcjonariuszem Policji, który potrzebuje pomocy podczas policyjnej akcji mającej na celu zatrzymanie przestępców okradających lokaty i konta bankowe, zdobywając w ten sposób jej zaufanie i starając się nakłonić ją do przekazania pieniędzy. Oszuści w sumie atakowali w ten sposób 10 razy w Białymstoku i 2 razy w Rzeszowie. Niestety, w trzech przypadkach im się to udało. W jednym starsza kobieta z Białegostoku straciła 80 tysięcy złotych, natomiast od dwóch osób z Rzeszowa oszuści wyłudzili w sumie 75 tysięcy złotych. 23-latek usłyszał łącznie 11 zarzutów dotyczących przestępstw, do których doszło na terenie Białegostoku – 10 dotyczących usiłowania oszustwa, a w jednym przypadku odpowie za jego dokonanie. Natomiast jego o dwa lata młodszy kolega odpowiadał będzie za 9 usiłowań i 3 udane oszustwa, z czego dwa w Rzeszowie. Mężczyźni trafili już do aresztu, decyzją sądu spędzą tam najbliższe trzy miesiące.

Policjanci wciąż przypominają, że aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy zawsze działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za naszych bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka, siostrzeńca, synowej czy tez syna oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym.

Pamiętajmy, że telefoniczne podszywanie się oszustów pod urzędników państwowych, w tym również policjantów, jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić swego rozmówcę o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

  •        skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego;
  •        nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści;
  •        potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

Ważne!

Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, często podają się za jej funkcjonariuszy (np. CBŚ) i w ten sposób wyłudzają pieniądze od swoich ofiar. Policjanci ostrzegają: każdy, kto dzwoniąc podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy TO OSZUST! Funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych działaniach telefonicznie. NIGDY też nie proszą o przekazanie pieniędzy osobie nieznajomej!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy o tym Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Po raz kolejny mundurowi zwracają się także z apelem do opiekunów seniorów! Informujmy naszych rodziców, dziadków, sąsiadów o tym procederze. Ostrzegajmy ich przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, obiady świąteczne, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie wszystkim starszym osobom, które funkcjonują w naszym otoczeniu, mając na uwadze, że zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców, może uchronić przed utratą oszczędności życia, niejednokrotnie zbieranych latami.

(KWP Białystok /dk)

Powrót na górę strony