Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” - na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim rozpoczęła się ogólnopolska konferencja

Data publikacji 19.05.2016

W Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęła się dwudniowa I Ogólnopolska Konferencja „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego”, której współorganizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

Konferencja została zorganizowana przez Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie. Celem konferencji jest przeprowadzenie interdyscyplinarnej debaty i wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwłaszcza w aspekcie zarządzania tym systemem na poziomie regionalnym. Do dyskusji zaproszono naukowców, praktyków oraz przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach, związanych z tematyką badań i analiz ruchu drogowego, zarządzania infrastrukturą transportową, zagadnieniami prawa i nadzoru nad ruchem drogowym, szkoleniami i edukacją dla bezpieczeństwa.

Otwierając konferencję podinsp. Arkadiusz Sylwestrzak – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie – zwrócił uwagę uczestników oraz gości, że choć analizy sytuacji na drogach w Polsce wskazują na pojawiające się pozytywne tendencje, to jest jeszcze wiele pracy do wykonania.

W ubiegłym roku na drogach naszego regionu doszło do 1535 wypadków drogowych. To o 113 mniej niż rok wcześniej. Zginęło w nich 140 osób, także mniej niż w roku 2014. Więc moglibyśmy się cieszyć z tego, że tych ofiar jest mniej. Tylko jak tu się cieszyć z tego na drogach Warmii i Mazur zginęło tyle osób? Ta dzisiejsza konferencja ma służyć polepszeniu tej sytuacji i mam wielką nadzieję, że jest to pierwsze z wielu spotkań tylu instytucji zaangażowanych w poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
- powiedział podinsp. Arkadiusz Sylwestrzak

Po oficjalnym otwarciu konferencji jako pierwszy głos zabrał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie mł. insp. Robert Zalewski. Tematem wystąpienia było omówienie stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym Warmii i Mazur ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki regionalnej tj. drzew.

Podsumowując swoje wystąpienie mł. insp Robert Zalewski zwrócił się do uczestników konferencji:
Kto pomoże nam – mieszkańcom Warmii i Mazur, jeśli nie my sami sobie własnymi decyzjami i działaniami? My – czyli wszystkie osoby i instytucje, którym bezpieczeństwo osób poruszających się drogami jest bardzo bliskie sercu.

Strefa bezpieczeństwa

Podczas przerwy między sesją inauguracyjną a sesjami specjalistycznymi goście przeszli do „Strefy Bezpieczeństwa” – usytuowanej na parkingu przed Centrum Konferencyjnym.

Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przygotowali stoisko, gdzie można  było uzyskać informacje dotyczące zgodnego z przepisami tuningowania aut. Dzięki sprzętowi będącego wyposażeniem policyjnego Volkswagena Crafter można było sprawdzić parametry techniczne pojazdów.
Oprócz policjantów w Strefie Bezpieczeństwa znaleźli swoje miejsce także funkcjonariusze Komendy Miejskiej Straży Pożarnej  w  Olsztynie oraz ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Do działań włączyli się także przedstawiciele Fundacji NEGU. Ci aktywni triathloniści  przygotowali niecodzienną atrakcję - na specjalnych trenażerach ustawiono rowery tuż przed monitorami wyświetlającymi piękne, kolarskie trasy. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił, jednak było jedno utrudnienie - w alkogooglach okazywało się to wręcz niemożliwe. Dzięki alkogooglom można się przekonać, jak działanie alkoholu zaburza widzenie rzeczywistości, poczucie odległości i przestrzeni. Celem nadrzędnym tej nauki w formie zabawy było uświadomienie, że rowerzysta  musi być bezwzględnie trzeźwy.  

W samo południe odbył się pokaz działania i współdziałania służb na miejscu zdarzenia drogowego. Symulacja wypadku i działania poszczególnych służb, opatrzone komentarzem, skutecznie przyciągnęły uwagę zgromadzonych osób.

(KWP Olsztyn /dk)

  • „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” #1
  • „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” #2
  • „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” #3
  • „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” #4
  • „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” #5
  • „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” #6
  • „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” #7
  • „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” #8
  • „Regionalne aspekty systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego” #9
Powrót na górę strony