Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał wykorzystać zniesienie kontroli na granicy

Data publikacji 21.12.2007

Organizatora międzynarodowej grupy szmuglerów zatrzymali na polsko-litewskim przejściu warszawscy policjanci wspólnie ze strażą graniczną. 53-letni Stasys S. wpadł na kilka godzin przed zniesieniem kontroli granicznej w związku z rozszerzeniem grupy Schengen. Dotychczas w tej sprawie zatrzymano 17 członków grupy, z czego 13 tymczasowo aresztowano. Zabezpieczono około 1.300.000 paczek papierosów o wartości ponad 5 milionów złotych oraz kompletne linie produkcyjne. Grupa szmuglowała tytoń ze wschodu na zachód Europy.

Przypomnijmy. W połowie maja stołeczni policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej weszli na przeszukanie do jednego z magazynów w podwarszawskich Regułach. Z ich informacji wynikało, że mogą być tam składowane nielegalnie sprowadzone papierosy ze wschodu Europy. Polska miała być jedynie przystaniem w przerzucie towaru. Ich podejrzenia potwierdziły się. W pomieszczeniach magazynowych zabezpieczyli około miliona paczek pochodzących z kontrabandy. Kartony różnych marek były poustawiane pod sam sufit. Część tytoniu była już załadowana na tira, który był gotowy do wyjazdu. W sumie na naczepie był kolejny milion paczek nielegalnych papierosów. Łączna wartość zabezpieczonego towaru to ponad 10 milionów złotych. W czasie przeszukania policjanci zabezpieczyli również 260 tysięcy złotych i 30 tysięcy euro. Zatrzymali 8 osób zamieszanych w ten proceder, w tym jednego obywatela Niemiec, który przerzucał nielegalny tytoń na zachód.

Z materiałów zebranych w sprawie wynikało, że grupa była zorganizowana. Papierosy pakowali w kartony, które przykrywali opakowaniami słodyczy i ciastek. Miało to utrudnić wykrycie przemytu na granicy. Stołeczni policjanci ustalili, że pod Piłą znajduje się fabryka nielegalnych papierosów należąca do grupy. Poprosili o pomoc miejscowych funkcjonariuszy, którzy przeszukali pomieszczenia. Zabezpieczono wtedy suszarnię tytoniu, półprodukty i kompletną linię produkcyjną i zatrzymano cztery osoby - dwóch Ormian i dwóch Litwinów. Dla grupy bardziej opłacalne było produkowanie papierosów w Polsce. Zabezpieczony w Regułach tir miał być ostatnim transportem ze wschodu. Teraz miała ruszyć fabryka. Najprawdopodobniej na zachód poszło już kilkanaście takich transportów. To był największy od kilku lat przemyt papierosów udaremniony na terenie Polski.

Prowadzący postępowanie policjanci i prokuratorzy wiedzieli, że do zatrzymania jest jeszcze organizator tego przedsięwzięcia. 53-letni Stasis W. wpadł na polsko-litewskim przejściu granicznym zaledwie kilka godzin przed zniesieniem kontroli w związku z rozszerzeniem grupy Schengen. Mężczyzna chciał przekroczyć granicę swoim luksusowym volvo XC90. Jego auto warte około 160.000 złotych trafiło na policyjny parking jako zabezpieczenie majątkowe. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 3.000 funtów brytyjskich i około 1.000 euro. Zatrzymany próbował jeszcze udawać chorego, bezskutecznie, umieszczono go w policyjnym areszcie, skąd przewieziono go do warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Tam usłyszał zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzut produkcji wyrobów akcyzowych. O jego losie zadecyduje teraz sąd.
Powrót na górę strony