Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa dokonująca wyłudzeń przy użyciu podrobionych dokumentów. Zarzuty usłyszało aż 15 osób

Data publikacji 24.05.2016

Nie tylko przestępczość pospolita znajduje się na celowniku policjantów z Komisariatu Policji V w Krakowie. Skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu, zakończyło się wielomiesięczne postępowanie prowadzone wspólnie przez policjantów z krakowskiej 5-tki i Prokuraturę Rejonową dla Krakowa Podgórza w Krakowie, dotyczące szeregu wyłudzeń finansowych.

W wyniku podjętych działań zebrano obszerny materiał dowodowy, który końcowo w akcie oskarżenia objął aż 15 osób podejrzanych.  Wspólnie i w porozumieniu, działając w różnych konfiguracjach osobowych popełnili oni ponad 50 przestępstw na szkodę 8 podmiotów i instytucji finansowych, w tym banków posiadających aktywa międzynarodowe.

Zarzuty obejmowały oszustwa (art. 286 § 1 kk), kradzieże z włamaniem (297 § 1 kk), i poświadczenie nieprawdy (270 § 1 kk) zarówno w formie dokonań jak i usiłowań.

Wszystko zaczęło się od pomysłu na zarobienie łatwej i szybkiej gotówki. Podejrzani posługiwali się podrobionymi zaświadczeniami o zatrudnieniu i zarobkach, które były wypełniane przez nich samych, a następnie m.in. na tej podstawie udawali się do banków i instytucji udzielających pożyczek gotówkowych, gdzie otrzymywali bądź też próbowali otrzymać pieniądze w formie kredytów i pożyczek. Myśląc że przechytrzą instytucje oraz organa ścigania zobowiązania te zawierali w różnych placówkach. Pomimo ich starań wszystkie czyny zostały wykryte przez policjantów, a sprawcy odpowiedzą teraz przed Sądem. 

(KWP Kraków / mm)

Powrót na górę strony