Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne Archiwum X rozwiązało kolejną sprawę

Data publikacji 24.05.2016

Policjanci z gdańskiego Archiwum X zatrzymali sprawcę zabójstwa 70-latki. Zbrodnia miała miejsce 29 lat temu w jednym z mieszkań Gdańska. Sprawca pozbawił życia swoją ofiarę. Przez wiele lat był nieustalony, jednak zebrane na miejscu ślady ponownie przeanalizowane i zbadane, po latach pozwoliły policjantom dotrzeć do mężczyzny podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. 64-latek wczoraj usłyszał zarzut zabójstwa, grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Zespołu Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku od wielu miesięcy zajmowali się wyjaśnieniem zbrodni zabójstwa 70- letniej mieszkanki Gdańska. Ciało kobiety zostało znaleziono 29 lat temu w jednym z mieszkań w centrum miasta. Zebrany materiał wskazywał, że została zabita. Pracujący na miejscu policjanci zabezpieczyli wiele śladów kryminalistycznych jednak ich ówczesna analiza nie doprowadziła do wykrycia sprawcy.

Po latach funkcjonariusze wrócili do tej zbrodni. Sprawę przejęli policjanci z gdańskiego Archiwum X. Śledczy szczegółowo ponownie przeanalizowali materiał i zabezpieczone w przeszłości ślady poddano nowym badaniom. Dzięki nowym możliwościom badawczym na podstawie uzyskanych wyników tych badań policjanci dotarli do mężczyzny, który dotychczas w ogóle nie był wiązany ze sprawą. Śledczy postanowili przyjrzeć się bliżej tej osobie. Mundurowi przesłuchiwali kolejnych świadków i od nowa zbierali materiał dowodowy. Zdobyto wiele bardzo istotnych informacji. W sprawę zaangażowano najlepszych specjalistów i biegłych, którzy m.in. sporządzili opinie z zakresu psychologii śledczej.

Zebrany materiał dowodowy zarówno ten na miejscu zdarzenia, jak i nowy, zdobyty przez policjantów z Archiwum X pozwolił śledczym na wytypowanie mężczyzny podejrzanego o dokonanie zbrodni. Jednoczenie z prowadzonymi przez funkcjonariuszy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej czynnościami w wydziale ds. analiz prokuratury sporządzono opinię, której wnioski w pełni pokrywały się z ustaleniami śledczych. To wszystko doprowadziło do tego, że wczoraj mężczyzna podejrzany o dokonanie zbrodni został zatrzymany. 64-letni mieszkaniec okolic Gdańska usłyszał zarzut dokonania zabójstwa. Grozi mu kara nawet do dożywocia.

Ta sprawa kto już kolejny sukces policjantów z gdańskiego Archiwum X, które funkcjonuje od ponad 10 lat. 

(KWP Gdańsk / mm)

Film Archiwum X - Po 29 latach usłyszał zarzut zabójstwa

Pobierz plik Archiwum X - Po 29 latach usłyszał zarzut zabójstwa (format mp4 - rozmiar 6.62 MB)

Powrót na górę strony