Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mężczyźni odpowiedzą za wywołanie fałszywych alarmów

Data publikacji 30.05.2016

Policjanci z Dzierżoniowa, Nowego Targu, Warszawy, Katowic i Gdańska zajmowali się sprawami fałszywych alarmów. W wyniku pracy funkcjonariuszy, wszyscy podejrzani zostali namierzeni i zatrzymani. Postawiono im zarzuty fałszywego zawiadomienia o nieistniejącym zagrożeniu, za co grozi kara do 8 lat więzienia.

Policjanci ustalili, że do Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie zadzwonił nieznany mężczyzna. Rozmówca poinformował, że w budynku został podłożony ładunek wybuchowy, który ma zaraz eksplodować. Na miejsce natychmiast zostali skierowani funkcjonariusze, którzy zabezpieczyli teren. Policyjni pirotechnicy sprawdzili budynek. Jak się okazało, alarm był fałszywy.

Po kilku dniach funkcjonariusze ustalili sprawcę tego przestępstwa. Okazał się nim 36-letni mieszkaniec Dzierżoniowa, który natychmiast został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. Do samego zatrzymania doszło na terenie innego powiatu, gdzie podejrzewany pracował.

Mężczyzna usłyszał zarzut fałszywego zawiadomienia o nieistniejącym zagrożeniu. Podczas przesłuchania przyznał się do winy.

Policjanci przestrzegają przed tego typu „żartami”. Oprócz odpowiedzialności karnej sprawca fałszywego alarmu może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych. Zatrzymanemu za czyn, o który jest podejrzewany może teraz grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

...

Mężczyzna, który zadzwonił został namierzony przez małopolskich policjantów z Nowego Targu we współpracy z funkcjonariuszami Wydziałów do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Działania wykrywcze policjantów podjęte zostały po tym, jak okazało się, że informacja o podłożeniu ładunku wybuchowego przekazana wrocławskim służbom okazała się fałszywa.

Z informacji tej wynikało, że bomba mogła zostać podłożona w kilku miejscach Wrocławia, ale także innych miastach w kraju. Policyjne sprawdzenia tych miejsc nie wykazały, aby znajdował się tam jakikolwiek materiał wybuchowy. Policjanci rozpoczęli zatem poszukiwania sprawcy fałszywego zgłoszenia. Dotarli do mężczyzny mieszkającego na Podhalu – 32 letni mieszkaniec powiatu nowotarskiego został zatrzymany.

Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat. Sąd może zdecydować także o obciążeniu sprawcy kosztami akcji prowadzonej w związku z koniecznością sprawdzenia pirotechnicznego obiektów wskazanych jako zagrożone eksplozja materiału wybuchowego.

...

W sobotę (28 maja 2016) policjanci z referatu do spraw wykroczeń północnopraskiej komendy przedstawili 41-latkowi zarzut wywołania fałszywego alarmu. Mężczyzna, w ubiegłą niedzielę, kilka minut przed 21.00 zadzwonił pod alarmowy numer. Mówił, że chce popełnić samobójstwo. Z rozmowy wynikało, że jest nietrzeźwy. Policjanci natychmiast podjęli szereg czynności, aby ustalić miejsce pobytu mężczyzny. W trakcie poszukiwań 41-latek wielokrotnie telefonował na Policję podając swój adres. Za kazym razem jednak wskazywał inną lokalizację. Policjanci niezwłocznie sprawdzali uzyskane od mężczyzny informacje.

Dwugodzinne ustalenia doprowadziły funkcjonariuszy do mężczyzny. Okazało się, że jest on cały i zdrowy. Jednak badanie alkomatem potwierdziło, że był nietrzeźwy. Miał w organizmie 2 promile alkoholu. 41-latek noc spędził w izbie wytrzeźwień.

W sobotę policjanci z referatu ds. wykroczeń przedstawili Rafałowi C. zarzut. Za swawolne wywoływanie fałszywym alarmem niepotrzebnej czynności i wprowadzenie w błąd Policji może mu grozić kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.

To kolejny już w ostatnim czasie przykład nieodpowiedzialnego zachowania. Policjanci podkreślają, iż każdorazowo sprawca wywołania fałszywego alarmu będzie ponosił odpowiedzialność przed sądem.

...

Do zdarzenia doszło późnym wieczorem przed jednym z hoteli w centrum miasta. Sebastian B. zaczepiał gości prosząc o drobne kwoty pieniędzy. Kiedy pracownik ochrony zwrócił mu uwagę i poprosił, aby odszedł 40-latek wyjął z kieszeni nóż i zaczął grozić mężczyźnie pozbawieniem życia dodając żeby uważał, bo w hotelu może za chwięl wybuchnąć bomba.

Kilka minut później operator numeru alarmowego 112 odebrał telefon z taką właśnie informacją. Rozmówca rozłączył się, a wiadomość o zagrożeniu trafiła do śródmiejskich policjantów.

To funkcjonariusze ze śródmiejskiego wydziału wywiadowczo- patrolowego, którzy jako pierwsi pojawili się na miejscu już kilkanaście minut po zgłoszeniu na ulicy Nowy Świat zatrzymali mężczyznę odpowiadającego podanemu rysopisowi.  

Policjanci znaleźli przy Sebastianie B. nie tylko scyzoryk, którym mężczyzna groził pokrzywdzonemu, ale także telefon, z którego dzwonił z informacją o podłożonym ładunku wybuchowym. 40-latek usłyszał już zarzuty dotyczące zawiadomienia o nieistniejącym zagrożeniu oraz gróźb karanych, przy czy czynu tego dopuścił się w warunkach recydywy.

...

W czwartek (26 maja 2016) rano policjanci otrzymali informację, że do jednego z silników,samolotów, startujących z lotniska w Pyrzowicach został wrzucony metalowy przedmiot. Informacja taka pojawiła się na jednym z portali internetowych wraz ze zdjęciami silnika samolotu.

Do działań natychmiast przystąpili policjanci, funkcjonariusze straży granicznej, prokuratorzy oraz obsługa lotniska. W wyniku wspólnych, szeroko zakrojonych działań w ręce funkcjonariuszy wpadł 27-letni pracownik obsługi lotniska. Podczas sprawdzania maszyn nie ujawniono żadnych uszkodzeń. Mężczyzna wyjaśnił, że informacje zamieszczone przez niego w internecie miały być „głupim żartem”. Wiadomość ta została dokładnie zweryfikowana i przeanalizowana przez oficerów zajmujących się sprawą. Mężczyzna został przesłuchany przez prokuratora. Przedstawiono mu zarzut spowodowania czynności służb w związku z informacją o zagrożeniu. Grozi mu za to kara 8 lat więzienia. Po przesłuchaniu prokurator zastosował wobec meżczyzny policyjny dozór oraz zakaz podejmowania pracy na swoim stanowisku do czasu rozprawy.

...

W minioną sobotę wieczorem (28 maja 2016) dyżurny starogardzkiej komendy otrzymał zgłoszenie o ładunku wybuchowym, który miał znajdować się na terenie jednego z miejscowych sklepów wielkopowierzchniowych.

Na miejsce natychmiast skierowano kryminalnych, funkcjonariuszy prewencji, przewodnika z psem wyspecjalizowanym do odnajdywania ładunków wybuchowych oraz policjantów z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Wezwano również straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe.
Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu funkcjonariusze jeden z wychodzących ze sklepu mężczyzn poinformował 2 przypadkowe osoby o tym, że wewnątrz marketu ma znajdować ładunek wybuchowy. Informacja ta została przekazana ochronie, która powiadomiła policję.

Po ewakuacji około 300 osób funkcjonariusze sprawdzili cały obiekt i nie znaleźli żadnych materiałów pirotechnicznych. Policjanci ustalili rysopis mężczyzny, który rozpowszechniał fałszywą informację i natychmiast zaczęli zbierać informacje mogące pomóc w jego zatrzymaniu.

Już następnego dnia w wyniku przeprowadzonych czynności operacyjnych kryminalni zatrzymali osobę podejrzewaną o popełnienie tego przestępstwa. Okazał się nim 39-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego, który został doprowadzony do komendy, gdzie spędził noc w policyjnym areszcie.

Mężczyzna zostanie przesłuchany. Za wywołanie fałszywego alarmu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP Wrocław, Kraków, KSP, Katowice  /dk)

  • Mężczyźni odpowiedzą za wywołanie fałszywych alarmów. #1
    Zatrzymany mieszkaniec Mysłowic
  • Mężczyźni odpowiedzą za wywołanie fałszywych alarmów. #2
    Zatrzymany mieszkaniec Mysłowic
  • Mężczyźni odpowiedzą za wywołanie fałszywych alarmów.
    Zatrzymany mężczyzna w Warszawie

Film 27 - letni mieszkaniec Mysłowic odpowie za wywołanie fałszywego alarmu

Pobierz plik 27 - letni mieszkaniec Mysłowic odpowie za wywołanie fałszywego alarmu (format mp4 - rozmiar 18.56 MB)

Film Alarm bombowy i ewakuacja sądu w Dzierżoniowie - policjanci zatrzymali sprawcę fałszywego zawiadomienia

Pobierz plik Alarm bombowy i ewakuacja sądu w Dzierżoniowie - policjanci zatrzymali sprawcę fałszywego zawiadomienia (format mp4 - rozmiar 4.83 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 991.25 KB)

Powrót na górę strony