Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpoczęli służbę na zbiornikach wodnych

Data publikacji 31.05.2016

Otwarto posterunki sezonowe Policji Wodnej na zbiornikach wodnych w Dobczycach, Czorsztynie i Rożnowie. Jak co roku o tej porze policjanci komisariatu wodnego Policji rozpoczęli służbę na małopolskich akwenach. Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą, obyło się bez poważniejszych interwencji. Również dla policjantów Ogniwa Prewencji na Wodach KMP we Włocławku czas od maja do września to wyjątkowy okres służby. Nie ma dnia, aby nie patrolowali jezior i innych akwenów, czuwając nad bezpieczeństwem wypoczywających nad czy na wodzie.

Doświadczenie policjantów z poprzednich lat pokazuje, że zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą musi być traktowane z wyjątkową powagą. Policjanci Komisariatu Wodnego pełnią służbę nie tylko na policyjnych łodziach ale również w patrolach rowerowych, pieszych oraz wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a to tylko niektóre formy dbania o bezpieczeństwo wypoczywających.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • Wybierajmy te kąpieliska, które są strzeżone, uważnie czytajmy instrukcje korzystania z kąpieliska oraz wszelkie informacje i przestrogi dotyczące zasad bezpiecznego wypoczynku. Zawsze trzeba przestrzegać zasad określonych w regulaminach i stosować się do znaków umieszczonych przy zbiornikach wodnych, pływać można jedynie w miejscach oznaczonych.
  • Przed rozpoczęciem kąpieli warto zorientować się, gdzie znajduje się ratownik - kąpiąc się wybierajmy miejsca, w których jesteśmy widoczni dla ratownika (w razie zagrożenia czy konieczności udzielenia pierwszej pomocy skróci to czas na zorganizowanie akcji ratunkowej). Gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji należy natychmiast wezwać pomoc. W żadnym wypadku nie wolno wszczynać fałszywych alarmów, na przykład dla żartu udając tonięcie, w tym czasie ktoś inny może rzeczywiście potrzebować pomocy.
  • Osoby korzystające ze sprzętu pływającego muszą pamiętać o zabraniu kamizelek ratunkowych.
  • Przed wejściem do wody powinno się schładzać stopniowo, aby uchronić organizm przed szokiem termicznym, nie wolno wskakiwać do wody po dłuższym opalaniu się. Warto odczekać też chwilę po zjedzeniu posiłku.
  • W żadnym wypadku nie wolno wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu lub silnie działających leków. Statystyki pokazują, że do utonięć dochodzi najczęściej po spożyciu alkoholu.
  • Poważnym zagrożeniem są także brawura i brak wyobraźni. Zachowujmy rozsądek i bądźmy odpowiedzialni.
  • Najlepiej nie wybierać się nad wodę samotnie i nie korzystać z kąpielisk w odludnych miejscach; dobrze jest także utrzymywać kontakt wzrokowy z osobami z którymi przyszliśmy, aby móc zorganizować pomoc gdyby doszło do sytuacji zagrożenia.
  • Dzieci muszą zawsze korzystać z kąpieli pod opieką dorosłych; oprócz opieki ważne jest także uczenie dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań nad wodą.

Planując wypoczynek nad wodą warto wpisać do swojej „komórki” telefony alarmowe. Kontakt z „policją wodną” :

  • Komisariat Wodny Policji w Krakowie tel. 012 – 61 -52 – 350
  • Alarmowe telefony do posterunków wodnych (od 11.00 do 19.00) :

* posterunek sezonowy na zbiorniku Rożnowskim - tel. kom. 723 - 694 – 982

* posterunek sezonowy na zbiorniku Czorsztyńskim - tel. kom. 723 - 694 - 983

* posterunek sezonowy na zbiorniku Dobczyckim – tel. 723 – 694 – 984

Pod tymi numerami telefonów można zgłaszać również wszelkie uwagi dotyczące bezpieczeństwa na obszarach wodnych.

O to, żeby wypoczynek nad wodą w ciepłe dni przebiegał miło i bezpiecznie czuwają policyjni „wodniacy” z KMP we Włocławk. Podczas patrolowania królowej rzek Wisły oraz okolicznych akwenów mundurowi sprawdzają stan trzeźwości sterników, czy posiadane odpowiednie uprawnienia. Funkcjonariusze kontrolują także obowiązujące wyposażeniu łodzi np. to czy na pokładzie jest sprzęt asekuracyjno-ratowniczy dla wszystkich korzystających z dobrodziejstw wody.

Podczas ostatniego przedłużonego weekendu majowego mundurowi przeprowadzili kilkanaście kontroli motorówek i żaglówek, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Mile zaskoczeni policyjni „wodniacy” przypominają, że nie tylko będą kontrolować stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętu wyposażonego w silnik, ale również tych pływających pontonem, kajakiem, rowerem wodnym czy materacem.

Za prowadzenie pod wpływem alkoholu sprzętu wodnego z silnikiem grozi grzywna lub kara do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast korzystającym ze sprzętu wodnego bez silnika grozi mandat do 500 złotych lub grzywna do 2 tys. zł.

Pamiętajmy! W dużej mierze to od nas samych zależy bezpieczeństwo. Zadbajmy, abśmy aktywny wypoczynek wspominali miło i z uśmiechem na twarzy.

...

Służbę w Komisariacie Wodnym w Bronisławowie będzie pełniło czterech funkcjonariuszy. Policjanci w sezonie letnim tj. od 1 czerwca do 15 września 2016 roku będą pełnić służbę każdego dnia w godzinach 10.00- 18.00, a w razie potrzeby do godziny 22.00 (w zależności od pogody i natężenia wypoczywających). Jednym z głównych zadań funkcjonariuszy pełniących służbę na wodach Zalewu Sulejowskiego jest dbanie o bezpieczeństwo osób zarówno pływających łódkami jak i kąpiących się. Policjanci są odpowiednio przeszkoleni aby stanąć za sterami łodzi. Posiadają też przeszkolenie z zakresu ratownictwa i pomocy przedmedycznej.

KWP w Krakowie, KWP w Bydgoszczy / KWP w Łodzi/ ig/ mw

Film Małopolscy policjanci rozpoczęli służbę na zbiornikach wodnych

Pobierz plik Małopolscy policjanci rozpoczęli służbę na zbiornikach wodnych (format mp4 - rozmiar 10.12 MB)

Powrót na górę strony