Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany po pościgu za kradzionym autem

Data publikacji 01.06.2016

Żagańscy policjanci służby patrolowej w czasie pościgu zatrzymali mężczyznę, który uciekał kradzionym golfem. W bagażniku auta policjanci ujawnili elektronarzędzia pochodzące z innego włamania. Zatrzymany mężczyzna był poszukiwany.

W nocy z 28/29 maja tego roku policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu namierzyli samochód osobowy marki Volkswagen Golf, którego kradzież miała miejsce poprzedniej nocy. Z policjantami, którzy podjęli pościg za uciekającym samochodem, wspólną służbę pełnili funkcjonariusze Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu. Mężczyzna kierujący golfem nie reagował na policyjne sygnały do zatrzymania i uciekał w kierunku jednego z osiedli. Do radiowozu prowadzącego pościg dołączył drugi partol zmotoryzowany. W rejonie ulicy Bema (niedaleko papierni) policjanci dwoma radiowozami kontynuowali pościg. W pewnym momencie kierujący golfem, rozpędzonym autem umyślnie uderzył w stojący na drodze oznakowany radiowóz, a następnie odbił się i uderzył w drugi samochód służbowy jadący za nim. Wówczas policjanci z funkcjonariuszami żandarmerii wojskowej zablokowali uciekające auto i skutecznie zatrzymali kierowcę. Podczas zatrzymania mężczyzna zachowywał się wobec nich agresywnie, szarpał i kopał funkcjonariuszy aby zmusić ich do odstąpienia od zatrzymania. Policjanci ustalili, że zatrzymany, 30-letni mężczyzna, był już w przeszłości karany, a obecnie był poszukiwany do toczącej się sprawy karnej w Gorzowie Wlkp.

Oprócz kierowcy, w golfie siedziała jeszcze pasażerka – 24-letnia kobieta, która również została zatrzymana do wyjaśnienia sprawy. W bagażniku skradzionego w Żaganiu golfa policjanci ujawnili m.in. elektronarzędzia i skrzynkę narzędziową. Okazało się, że są to rzeczy również pochodzące z przestępstwa – z kradzieży z włamaniem do samochodu m-ki Ford Galaxy, do której doszło w Żaganiu tej samej nocy, kiedy został skradziony golf. Odzyskane auto i elektronarzędzia zostały zabezpieczone na terenie Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu. Już następnego dnia odzyskane elektronarzędzia zostały przekazane prawowitemu właścicielowi.

W czasie prowadzonych działań w tej sprawie policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu 30-latkowi czterech zarzutów popełnienia przestępstw: kradzieży (poprzez włamanie) samochodu osobowego m-ki Volkswagen Golf (w nocy z 27/28 maja tego roku ), usiłowania kradzieży (poprzez włamanie) samochodu osobowego m-ki Ford Galaxy, (sprawca uszkodził zabezpieczenie drzwi i stacyjkę, ale nie udało mu się uruchomić samochodu) a następnie kradzieży z niego elektronarzędzi oraz innych rzeczy o łącznej wartości 3 tys. złotych, umyślnego uszkodzenia policyjnego radiowozu oraz używania wobec policjanta przemocy w celu zmuszenia do odstąpienia od zatrzymania.

Prokurator, po przesłuchaniu podejrzanego, złożył do sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. 31 maja Sąd Rejonowy w Żaganiu zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Jeszcze wczoraj 30-latek trafił do aresztu śledczego.

(KWP Gorzów Wlkp. / mm)

  • zatrzymany pojazd
  • zatrzymany pojazd obok radiowóz
  • policjanci prowadzą zatrzymanego

Film Zatrzymany po pościgu za kradzionym autem

Pobierz plik Zatrzymany po pościgu za kradzionym autem (format mp4 - rozmiar 5.27 MB)

Powrót na górę strony