Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie olejem napędowym – zostali zatrzymani przez CBŚP

7 osób, w tym kierującego zorganizowaną grupą przestępczą zatrzymali policjanci CBŚP z Poznania wspólnie z funkcjonariuszami wywiadu skarbowego poznańskiego UKS. Grupa trudniła się handlem nielegalnym paliwem. Policjanci ustalili, że jej członkowie w ciągu niespełna dwóch lat wyłudzili VAT wysokości 12,5 miliona złotych. Wszyscy usłyszeli zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy i przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 2 osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Policjanci poznańskiego CBŚP rozpracowali grupę przestępczą, trudniącą się handlem nielegalnym olejem napędowym bez uiszczania należnego podatku VAT. Ustalili, że brały w tym procederze udział osoby z Gdańska, Szczecina i województwa wielkopolskiego. Funkcjonariusze, współpracując z wywiadem skarbowym poznańskiego UKS zatrzymali 7 osób, w tym jedną kobietę, w wieku od 26 do 47 lat.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału wynika, że podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. „słupy” i zaangażowane w przestępczy proceder na przestrzeni niecałych dwóch lat nie odprowadziły co najmniej 12,5 mln zł należności wobec skarbu państwa od sprowadzonego z Niemiec i wprowadzonego do obrotu na terenie Polski oleju napędowego. Policjanci oszacowali, że grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w około 100 cystern tygodniowo.

Sześciu z zatrzymanych w Prokuraturze Rejonowej Poznań Nowe Miasto usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jeden z nich kierowania tą grupą. Wszystkim zatrzymanym zarzucono także „pranie pieniędzy”, a sześciu z nich przestępstwa karne skarbowe.

Sąd Rejonowy w Poznaniu zastosował wobec dwóch podejrzanych tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące, a wobec czterech dozory policyjne.

(CBŚP Poznań / ms)

  • Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie olejem napędowym – zostali zatrzymani przez CBŚP #1
  • Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie olejem napędowym – zostali zatrzymani przez CBŚP #2
  • Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie olejem napędowym – zostali zatrzymani przez CBŚP #3
  • Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie olejem napędowym – zostali zatrzymani przez CBŚP #4

Film Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie olejem napędowym – zostali zatrzymani przez CBŚP

Pobierz plik Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie olejem napędowym – zostali zatrzymani przez CBŚP (format mp4 - rozmiar 3.63 MB)

Powrót na górę strony