Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia służb przed Światowymi Dniami Młodzieży

Wczoraj policja i służby ratunkowe przeprowadziły ćwiczenia, których scenariusz zakładał nieudaną próbę zamachu na terenie Krakowa. Napastnicy uciekali samochodem autostradą A4 w kierunku Dąbrówki. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 200 osób, w tym 40 policjantów.

Po nieudanym zamachu na terenie Krakowa, terroryści zdołali uciec z miejsca zdarzenia, jednak zostali bardzo szybko namierzeni przez policjantów. Samochód, którym przemieszczali się zamachowcy zjechał z autostrady A4, kierując się w stronę miejscowości Dąbrówka (powiat bocheński). Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni wraz z Grupą Szybkiego Reagowania, działającą przy bocheńskiej komendzie Policji, rozpoczęli pościg za uciekającymi terrorystami. W trakcie działań pościgowych przygotowywany jest punkt blokadowy, znajdujący się na trasie ucieczki terrorystów.

Uciekinierzy nie docierają do blokady, gdyż po drodze, w miejscowości Dąbrówka, dochodzi do zderzenia pojazdu, którym się przemieszczają z autokarem, w którym podróżuje blisko 50 osób, głównie młodzież w wieku szkolnym. Wskutek zderzenia oba pojazdy przewracają się, co skutkuje wieloma osobami rannymi i śmiercią jednego z terrorystów. Pozostali uciekinierzy, uzbrojeni w broń palną, wydostają się z pojazdu i uciekają do pobliskiej szkoły podstawowej, gdzie raniąc pracownika szkoły i biorąc za zakładników dwie nauczycielki barykadują się w jednym z pomieszczeń szkoły. Na miejscu wypadku znajduje się wiele osób rannych, uwięzionych w autobusie i leżących poza nim. 

Do działań ratunkowych przystępują policjanci, pogotowie ratunkowe i straż pożarna. W międzyczasie dzięki skutecznej akcji małopolskich policjantów udaje się wyprowadzić uczniów, którzy znajdowali się w budynku szkoły, a rannemu pracownikowi udzielona zostaje pomoc medyczna. Na miejsce przyjeżdża również negocjator, mający na celu prowadzenie negocjacji z terrorystami i uwolnienie zakładników. Negocjacje nie dochodzą do skutku. Do działania przystępuje Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji z Krakowa, który szturmem wkracza do budynku szkoły, obezwładnia terrorystów i uwalnia nauczycielki. Na miejscu wypadku drogowego nadal trwa akcja ratunkowa, prowadzona bardzo sprawnie przez służby ratownictwa medycznego z całego województwa małopolskiego, straż pożarną i policję.

Brzmi przerażająco, ale na szczęście to tylko ćwiczenia przeprowadzone 1 czerwca 2016 roku przez policję i służby ratunkowe. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 200 osób, w tym 40 policjantów z Bochni i Krakowa. Działania zostały zainicjowane w ramach zapewnienia bezpieczeństwa publicznego na terenie Małopolski i powiatu bocheńskiego w trakcie realizacji zadań związanych z wystąpieniem sytuacji kryzysowych w przypadku aktów terroru. Głównym celem dla wszystkich służb, biorących udział w tych działaniach było doskonalenie umiejętności organizacji działań, w tym właściwego prognozowania, przewidywania i planowania, efektywnego współdziałania oraz podejmowania trafnych decyzji na etapie realizacji zadań, związanych z wystąpieniem sytuacji kryzysowej.

Przeprowadzone ćwiczenia nabierają szczególnego znaczenia w perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Bezpieczeństwo pielgrzymów jak i mieszkańców terenów, na których odbywać się będą już w lipcu ŚDM, to priorytet dla Policji i pozostałych służb.

(KWP w Krakowie / ms)

 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #1
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #2
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #3
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #4
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #5
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #6
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #7
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #8
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #9
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #10
 • Ćwiczenia służb prze Światowymi Dniami Młodzieży #11
Powrót na górę strony