Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex”

Data publikacji 08.06.2016

Przygotowując się do zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie odbyły się ćwiczenia dla małopolskich policjantów. Poprawa skuteczności i koordynacji działań Sił Zbrojnych RP, Policji i Państwowej Staży Pożarnej były głównym przedmiotem ćwiczeń „Renegade/Sarex".

Alarm w Małopolsce. Dwukrotnie przez 3 minuty nadawane były sygnały dźwiękowe – pierwszy ostrzegający o zagrożeniu, drugi o jego odwołaniu. Zagrożenie związane było z naruszeniem przestrzeni powietrznej przez samolot, który został uprowadzony przez terrorystów. Na szczęście – choć sygnały były nadawane rzeczywiście, to zdarzenie wywołane zostało na potrzeby ćwiczeń odbywających się pod kryptonimem RENEGADE.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że mały samolot cywilny typu Cessna 172 z niezidentyfikowanymi osobami na pokładzie naruszył rejon ograniczonego ruchu lotniczego nad obszarem woj. małopolskiego.

Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie otrzymał informacje, że nad obszarem województwa małopolskiego zlokalizowany został podejrzany samolot z niezidentyfikowanymi osobami na pokładzie, który naruszył rejon ograniczeń ruchu lotniczego. W tym przypadku występowało duże prawdopodobieństwo, że na pokładzie znajdują się podejrzane osoby oraz ładunki wybuchowe.

Samolot zostaje sprawnie przechwycony przez dwa wojskowe śmigłowce Sokół W-3, które zmuszają go do lądowania na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej. W celu zabezpieczenia lotniska na miejsce natychmiast skierowane zostają patrole interwencyjne z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie w tym, policjanci Zespołu Minersko – Pirotechnicznego. Policjanci na miejsce docierają bardzo szybko, sprawnie zabezpieczają teren i ustawiają blokady na drodze krajowej k-75. W pełni przygotowani do działania oczekują na zakończenie akcji wojskowych śmigłowców, które sprowadzają uprowadzony samolot na ziemię.

Po wylądowaniu do działania przystępuje Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji z Krakowa, który zatrzymuje czterech mężczyzn, którzy lecieli tym samolotem. Następnie policjanci z Zespołu Minersko Pirotechnicznego przy użyciu specjalistycznego sprzętu zabezpieczają ładunek wybuchowy znajdujący się na pokładzie. Do akcji wkraczają także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza, którzy neutralizują substancje chemiczną znajdującą się na pokładzie zmuszonego do lądowania samolotu .

Przeprowadzone działania to ogólnopolskie ćwiczenia prowadzone z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Ćwiczenia odbywają się już od wielu lat, po to, by sprawdzić stopień przygotowania służb odpowiadających za bezpieczeństwo i sprawdzenia podmiotów cywilnych do prowadzenia działań związanych z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Tegoroczne ćwiczenia prowadzone w Małopolsce zakładały reagowanie w sytuacji uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, który narusza przestrzeń powietrzną. Celem działania służb było również sprawne dotarcie do miejsca zdarzenia i doprowadzenie (przy pomocy dwóch wojskowych śmigłowców) do przymusowego lądowania uprowadzonego przez terrorystów samolotu. Następnie obezwładnienie i zatrzymanie przez policyjnych antyterrorystów sprawców uprowadzenia. Rolą strażaków było natomiast zneutralizowanie szkodliwych substancji podłożonych przez terrorystów. Gotowość do reagowania ćwiczyły różne podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Na miejscu akcji byli policjanci Samodzielnego Pododdziału  Antyterrorystycznego Policji, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

W obliczu wyzwania jakim są zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, przeprowadzone ćwiczenia nabierają szczególnej wartości. Priorytetem dla Policji i pozostałych służb podczas tego szczególnego okresu jest zapewnienie zarówno pielgrzymom jak i okolicznym mieszkańcom bezpieczeństwa i reagowanie na każde potencjalne zagrożenie. Tym razem służby poprawiały skuteczność działania w razie wystąpienia zagrożenia potencjalnym zamachem terrorystycznym przy wykorzystaniu małego samolotu cywilnego.

W ćwiczeniach wzięło udział ponad 50 policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, którzy współpracowali z przedstawicielami Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – Szefostwa Obrony Powietrznej oraz strażakami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Działania zostały zainicjowane w ramach zapewnienia bezpieczeństwa publicznego na terenie Małopolski w sytuacji wystąpienia aktów terroryzmu, a także doskonalenia umiejętności organizacji działań oraz efektywnego współdziałania wszystkich służb.

(KWP Kraków /dk)

 

 

 

  • Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” #1
  • Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” #2
  • Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” #3
  • Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” #4
  • Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” #5
  • Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” #6
  • Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” #7
  • Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” #8
  • Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” #9

Film Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex”

Pobierz plik Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży– „Renegade/Sarex” (format mp4 - rozmiar 20.22 MB)

Powrót na górę strony