Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o związek z podwójnym zabójstwem zatrzymani

Data publikacji 10.06.2016

Wałbrzyscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Wrocławia i Jeleniej Góry przy współpracy z czeską policją zatrzymali na terenie Republiki Czeskiej trzy osoby mające związek z zabójstwem, do którego doszło w Wałbrzychu. Informacja na temat ujawnienia zwłok dwóch mężczyzn dotarła do wałbrzyskiej policji 6 czerwca bieżącego roku. Na podstawie zgromadzonych materiałów i weryfikacji wszystkich informacji śledczy ustalili, że podejrzani mogą ukrywać się na terenie Republiki Czeskiej. Fakt ten został potwierdzony przez policjantów. Wysiłek wielu funkcjonariuszy w konsekwencji doprowadził do ujęcia już w dniu 8 czerwca br. typowanych przez nich mężczyzn. Wobec podejrzanych trwa obecnie procedura ekstradycyjna.

Wałbrzyska policja 6 czerwca bieżącego roku uzyskała informację o tym, że w jednym z mieszkań na terenie miasta prawdopodobnie doszło do zabójstwa. W toku podjętych czynności w mieszkaniu na Nowym Mieście policjanci ujawnili zwłoki dwóch mężczyzn. Po przybyciu na miejsce, policyjna grupa dochodzeniowo - śledcza wykonała szczegółowe czynności, w których uczestniczyli również prokurator i lekarz medycyny sądowej. Przesłuchano świadków mogących wnieść do sprawy istotne informacje. Przeprowadzono szczegółowe oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczając wszelkie możliwe ślady.

Prace na miejscu zbrodni zajęły wiele godzin. Śledczy po zebraniu i zweryfikowaniu sporej ilości informacji ustalili i wytypowali trzech mężczyzn, którzy mogli dopuścić się zabójstwa. Wałbrzyscy policjanci sprawdzali każdy ślad i możliwy ruch podejrzanych. W niespełna 48 godzin zajmujący się sprawą policjanci zdobyli przełomową informację na temat sprawców tej zbrodni. Okazało się, że trzej mężczyźni przebywają na terenie Republiki Czeskiej. Szybko nawiązano kontakt z czeską Policją.

Prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów podwójnego zabójstwa jednemu ze sprawców oraz list gończy za każdym z podejrzanych, na podstawie, którego Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał Europejskie Nakazy Aresztowania wobec trzech osób.

Na tej podstawie oraz informacji przekazanych przez polskich policjantów, funkcjonariusze Policji Republiki Czeskiej zatrzymali i osadzili w areszcie trzech mężczyzn w wieku 41, 42 i 45 lat. Wobec jednego z nich wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutu dokonania zabójstwa. Wobec dwóch pozostałych ostateczna kwalifikacja zostanie określona po dokładnej ocenie zebranego materiału dowodowego.

Teraz zostanie wdrożona procedura ekstradycyjna i zatrzymani mężczyźni zostaną przekazani policji polskiej. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w ciągu 48 godzin od zdobycia informacji o zabójstwie sprawcy zostali zatrzymani, co było możliwe dzięki doskonałej współpracy policji wałbrzyskiej, wrocławskiej, jeleniogórskiej oraz Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, a także współpracy z Sądem Rejonowym w Wałbrzychu i Sądem Okręgowym w Świdnicy.

Wykorzystano również współdziałanie międzynarodowe Komendy Głównej Policji z Prezydium Policji czeskiej w Pradze. Kolejny raz sprawdziło się również działanie wspólnej placówki policji polskiej i policji czeskiej w Kudowie, a także wypracowane procedury międzynarodowej współpracy Policji.

Mężczyźnie, któremu już przedstawiono zarzut zabójstwa grozi teraz kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

(KWP Wrocław /dk)

Powrót na górę strony