Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni”

10 czerwca br. w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu odbyła się międzynarodowa konferencja, poświęcona tematyce bezpiecznych zachowań w sieci oraz ograniczenia negatywnych następstw korzystania z Internetu. Była ona podsumowaniem działań pn. „Bezpieczni w cyberprzestrzeni”, realizowanych w wytypowanych szkołach gimnazjalnych na terenie miasta i powiatu nowosądeckiego.

Konferencję zorganizowała Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Nowy Sącz, które połączyły swoje siły, aby uczyć młodzież zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

Na spotkaniu obecni byli: Marek Pławiak - Starosta Nowosądecki, Dariusz Górski - Komendant Straży Miejskiej, Józef Nieć - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie - delegatury w Nowym Sączu, Karol Fuchs i Tomasz Knap - przedstawiciele słowackiej Policji, Petr Holanek  i Jiri Ćermak - przedstawiciele policji w Czechach, Józef Klimek - Dyrektor Wydział Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza, Grzegorz Chochla - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza, dyrektorzy, pedagodzy, wychowawcy oraz uczniowie szkół, biorących udział w projekcie „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni”, jak również przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA Region Nowy Sącz  i Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Zebranych powitał gospodarz spotkania, mł. insp. Jarosław Tokarczyk - Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, wraz z współorganizatorem konferencji Elżbietą Gargulą - Przewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA Region Nowy Sącz. Komendant w swoim przemówieniu zaznaczył, że Internet w dzisiejszych czasach jest elementem codziennej aktywności społeczeństwa, ale należy pamiętać, że niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Głos zabrał także Marek Pławiak - Starosta Nowosądecki, który podkreślił, że poruszana tematyka jest niezwykle istotna w kształtowaniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a ogromną rolę odgrywa profilaktyka.

Uczestnicy konferencji wysłuchali trzech interesujących wykładów, poświęconych zagrożeniom w Internecie. Jako pierwszy wystąpił podinsp. Mirosław Mazur – Naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą sądeckiej Policji, który omówił zagrożenia w Internecie. Peter Holanek – przedstawiciel Komendy Policji w Hranicach przybliżył uczestnikom zagadnienie, dotyczące rozwiązań stosowanych w Czechach w zakresie zapobiegania cyberprzestępczości. Wśród prelegentów był także Karol Fuchs – policjant służby kryminalnej Komendy Policji w Starej Lubowni, który przedstawił temat, dotyczący rozwiązań i praktyk stosowanych na Słowacji w zakresie bezpieczeństwa w Internecie.

Na zakończenie Komendant Miejskie Policji w Nowym Sączu wraz z Przewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA Region Nowy Sącz wręczyli szkołom, uczestniczącym w projekcie „Bezpieczni w cyberprzestrzeni” certyfikaty.

Piątkową konferencję zakończyło zwiedzanie sądeckiej komendy. Goście zobaczyli nowoczesną strzelnicę, stanowisko kierowania oraz pomieszczenia dla osób zatrzymanych.

Działania skierowane były do uczniów klas III gimnazjum oraz ich rodziców w trzech wytypowanych placówkach, tj.:

- Gimnazjum Publicznym w Piwnicznej Zdroju,

- Gimnazjum Publicznym w Łabowej

- oraz Zespole Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych nr 2 im Orląt Lwowskich w Nowym Sączu.

Spotkania w szkołach obywały się na przełomie kwietnia i maja w formie prelekcji, które realizowane były przez policjantów Wydziału Prewencji oraz Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. W trakcie trwania spotkań młodzież i rodzice otrzymali materiały edukacyjne - ulotki, promujące bezpieczne zachowania w sieci.

(KWP w Krakowie / ms)

 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #1
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #2
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #3
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #4
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #5
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #6
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #7
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #8
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #9
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #10
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #11
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #12
 • Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczni w Cyberprzestrzeni” #13
Powrót na górę strony