Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kobieta wyłudzająca pieniądze rozliczona – działała na szkodę co najmniej 18 firm dokonując prawie 40 przestępstw

Data publikacji 14.06.2016

Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Brzesku zakończył trwające kilka miesięcy postępowanie przygotowawcze w sprawie wyłudzeń pożyczek pieniężnych.

Policjanci uzyskali informację, że mieszkanka powiatu brzeskiego, korzystając z posiadanych danych personalnych i bankowych swojego ówczesnego męża, zawarła za pośrednictwem Internetu kilka umów na pożyczki krótkoterminowe, na sumę kilkunastu tysięcy złotych, których następnie nie spłacała. Do wypełnienia wniosków kredytowych kobieta wykorzystała kserokopię dowodu osobistego męża oraz posiadany dostęp do jego bankowości elektronicznej; uzyskała je pod pretekstem zapisania dziecka do przedszkola na terenie innego województwa. Wydawałoby się, że sprawa jest oczywista, jednak kobieta uparcie zaprzeczała, aby miała związek ze zdarzeniem.

W toku postępowania ustalono, że przedsiębiorcza kobieta wypełniła wnioski o przyznanie pożyczek na stronach internetowych łącznie 18 firm świadczących usługi tego rodzaju, korzystając przy tym z danych męża i weryfikując jego tożsamość poprzez jego rachunek bankowy (wykonywała tzw. przelew weryfikacyjny). W postępowaniu udowodniono jej dokonanie 38 przestępstw tego rodzaju, polegających na wyłudzeniu pożyczek, próbie ich wyłudzenia oraz podszywania się pod dane innej osoby. 

Za przestępstwo oszustwa, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast podszywanie się pod inną osobę zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP Kraków / mm)

Powrót na górę strony