Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rankingów nie będzie

Data publikacji 28.12.2007

W nowym systemie aż połowę podstawy oceny jednostek stanowią mierniki, które wynikają bezpośrednio z badań społecznych. 30 procent to zdanie społeczeństwa, a 20 – samych policjantów. Wywiad z komendantem głównym Policji nadinsp. Tadeuszem Budzikiem i jego zastępcą nadinsp. Arkadiuszem Pawełczykiem przeczytasz w nowym numerze miesięcznika Policja 997.

Nadinsp. Tadeusz Budzik: – Na całym świecie najważniejszym miernikiem działania policji jest odbiór społeczny. Taka ocena jest najbardziej obiektywna. Myślę jednak, że słowo „ocena” w stosunku do pracy komend nie jest najwłaściwsze. Ten system nie ma służyć tworzeniu rankingów.

Mamy regiony o różnych uwarunkowaniach i trudno je porównywać, a kiedyś tak próbowano robić. Mierniki mają służyć zwróceniu uwagi na pewne zjawiska i udoskonalać pracę Policji. Jeżeli w danych statystycznych widać, że spada np. liczba kradzionych samochodów, to cieszy, ale ważniejsze, żeby ludzie naprawdę odczuli, że jest bezpieczniej.

Nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk: – Doszliśmy do wniosku, że powinna być równowaga między oceną społeczną, zewnętrzną i wewnętrzną, a wymiernymi efektami pracy Policji. Dlatego 30 proc. stanowi opinia publiczna, 20 proc. ocena Policji wyrażona przez funkcjonariuszy. Pozostała połowa oceny to wskaźniki bezpieczeństwa.

(...)

Nie będzie mowy o pozytywnych lub negatywnych konsekwencjach?
T.B. – Nie, zapewniam. Możemy dyskutować o wynikach, zwracać uwagę na tendencje, ale żadnych konsekwencji w postaci odwoływania komendantów za słabe wyniki nie przewiduję, bo rozumiem, że o to panu chodziło w tym pytaniu… a najlepsi będą oczywiście nagradzani, na tym polega motywacja.

(...)

Mówimy cały czas o KWP. Co z komendami powiatowymi i miejskimi? Czy nowy system coś zmieni w służbie na ulicy?
T.B. – Gwarantuję, że dla policjanta na ulicy nie będzie wprowadzona ani jedna tabelka, ani żaden kolejny druk do wypełnienia. Nie tędy droga, zastanawiamy się teraz, jak tych dokumentów ująć.

(...)

– Chcę powiedzieć wyraźnie: mój kolego sierżancie Malinowski, czy posterunkowy Kowalski, nie bójcie się nowego systemu, bo będzie prościej.

Paweł Chojecki
zdj. Andrzej Mitura

Cały wywiad przeczytasz w nowym numerze miesięcznika Policja997, w dystrybucji już od poniedziałku 1 stycznia.

Miesięcznik "Policja 997" - www.gazeta.policja.pl

Powrót na górę strony