Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Porozumienie Policji z Biurem Ochrony Rządu

Data publikacji 14.06.2016

Dziś w Komendzie Głównej Policji podpisano porozumienie w sprawie przyznania dla Biura Ochrony Rządu praw bezpośredniego dostępu i korzystania z baz w Systemie Informacyjnym Interpolu. Porozumienie jest zawarte w celu zapewnienia udziału Biura Ochrony Rządu we współpracy prowadzonej przez Komendę Główną Policji w ramach Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej – Interpol.

Porozumienie zostało podpisane przez Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka oraz szefa Biura Ochrony Rządu płk Andrzeja Pawlikowskiego, któremu towarzyszył kpt. Sylwester Sopieraj – Dyrektor Zarządu X BOR. W spotkaniu uczestniczył również insp. dr Rafał Batkowski – Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji.

Interpol oferuje organom ścigania swoich państw członkowskich wiele narzędzi służących zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości oraz ściganiu sprawców przestępstw. Najważniejszymi z nich i najbardziej efektywnymi są międzynarodowe bazy danych oraz bezpieczny system komunikacji.

- Bardzo dziękuję za tak wspaniałą współpracę. Mam nadzieję, że to kolejny krok ku temu, żeby była ona coraz lepsza. Dzisiaj podpisaliśmy porozumienie, które z jednej strony pozwala funkcjonariuszom BOR na bezpośredni dostęp do baz Interpolu, a z drugiej strony zdejmuje trochę obowiązków z funkcjonariuszy BMWP. Efekt końcowy jest taki, że skracamy kanał obiegu tych informacji i dzięki temu, będzie ten dostęp - zwłaszcza w BOR - sprawniejszy i szybszy, możliwość sprawdzania osób, rzeczy, przedmiotów tych systemach Interpolu. Chciałbym podkreślić naprawdę bardzo dobrą współpracę jaka funkcjonuje między nami, a co za tym idzie między naszymi formacjami. Robimy wiele wspólnych przedsięwzięć na co dzień w całym kraju, wiele zabezpieczeń razem, zawsze profesjonalnie, zawsze serdecznie. Myślę, że to kolejny krok do tego, żeby ta współpraca układała się naprawdę jeszcze lepiej i żebyśmy byli profesjonalnymi formacjami wzajemnie się wspierając w tych obszarach, gdzie przychodzi nam współpracować ze sobą. Bardzo dziękuję za tą dotychczasową współpracę. Wierzę głęboko w to , że to co przed nami – czyli wielkie wydarzenia w lipcu – szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży to będzie kolejny dowód na to, że polskie służby świetnie ze sobą współpracują, zwłaszcza, że dotyczy to Biura Ochrony Rządu i polskiej Policji. - powiedział Komendant Główny Policji, nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

- Chciałbym złożyć na ręce Pana Generała serdeczne podziękowania za dotychczasową współpracę, która była i jest nadal na najwyższym poziomie. Te dokumenty, które podpisaliśmy w pewnym sensie usprawnią system funkcjonowania bezpieczeństwa, w jakim również funkcjonuje BOR, w jakiś sposób też Państwa odciąży od tych zadań. Chcę podkreślić, że każdorazowo ta współpraca układa się bardzo dobrze. Za to chciałem podziękować. My postaramy się z tych baz korzystać, zwłaszcza w kontekście przyszłości. (…) Pragnę zapewnić, że z naszej strony dołożymy wszelkich starań, żeby Państwu pomóc oraz zadbać o to, żeby zabezpieczenie tych dwóch zbliżających się wydarzeń było na najlepszym poziomie i zakończyło się sukcesem. - powiedział szef BOR płk Andrzej Pawlikowski.

Komendant Główny Policji, nadinsp. dr Jarosław Szymczyk na koniec spotkania złożył również życzenia z okazji jutrzejszego święta BOR. – Proszę przyjąć od całej polskiej Policji najserdeczniejsze życzenia, samych sukcesów w pełnionej służbie, nieustającej satysfakcji z tego co robicie oraz wspaniałej współpracy. – dodał.

BKS KGP / ig

  • Porozumienie Policji z Biurem Ochrony Rządu #1
  • Porozumienie Policji z Biurem Ochrony Rządu #2
  • Porozumienie Policji z Biurem Ochrony Rządu #3
Powrót na górę strony