16-latek w wybuchu własnoręcznie skonstruowanego ładunku pirotechnicznego stracił dłoń
Nieodpowiedzialne eksperymenty młodych "chemików" miały tragiczny finał. Jeden z nich w wyniku wybuchu stracił dłoń. Zabezpieczone substancje chemiczne zostaną przebadane. Postępowanie w sprawie nastolatków będzie prowadził Sąd Rodzinny.
14 czerwca br. w godzinach popołudniowych na telefon alarmowy 112 zadzwonił nastolatek, który poinformował dyżurnego, że jego kolega został ranny podczas odpalania prowizorycznego ładunku pirotechnicznego. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybyli policjanci z Komisariatu Policji V oraz załoga pogotowia ratunkowego. Jak się okazało 16-latek i jego 15-letni kolega na terenie kamieniołomu Bodzów odpalali własnoręcznie skonstruowany ładunek wybuchowy. Nieodpowiedzialne zabawy nastolatków zakończyły się tragicznie, bowiem w wyniku wybuchu 16-latek stracił lewą dłoń. Obecnie chłopak jest hospitalizowany.
Funkcjonariusze oraz eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego pojechali się do miejsca zamieszkania nastolatków, gdzie przeprowadzili przeszukania pod kątem obecności ładunków pirotechnicznych. W piwnicy, która należała do rodziny 16-latka ujawniono substancje oraz odczynniki chemiczne, które wymieszane mogą stworzyć substancje wybuchowe. "Chemik" zaopatrywał się w te substancje w Internecie, w którym także pozyskiwał informacje dotyczące właściwości i możliwych sposobów ich wykorzystania. Również w garażu należącym do rodziny 15-letka policjanci ujawnili podejrzane substancje chemiczne. Wszystkie odczynniki chemiczne zostały zabezpieczone i przekazane do Policyjnego Laboratorium Kryminalistycznego, gdzie zostaną dokładnie przebadane.
Sprawą nastolatków zajmie się Sąd Rodzinny. Chłopcy mogą odpowiadać z art. 160 kk, jest to przestępstwo zagrożone kara pozbawienia wolności do lat 3.
W Internecie znajduje się wiele treści nieodpowiednich dla osób nieletnich. Dlatego apelujemy do rodziców aby zwracali baczną uwagę na to jakich informacji poszukują w Internecie ich pociechy. Kontrolą należy objąć także produkty jakie za pośrednictwem sieci nabywają dzieci. Zakup substancji niebezpiecznych, z których osoby nieletnie w ramach nieodpowiedzialnych eksperymentów mogą stworzyć mieszanki wybuchowe może skończyć się tragicznie.
Przestrzegamy także osoby nieletnie aby pod żadnym pozorem nie nabywały, nie wykorzystywały oraz nie przechowywały substancji chemicznych niewiadomego pochodzenia.
(KWP Kraków /dk)