Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za przemyt narkotyków

Data publikacji 28.12.2007

Aresztowanie 62-letniego obywatela Szwecji będzie ostatnim etapem rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem i przemytem narkotyków na wielką skalę. Jak wynika z ustaleń prowadzących sprawę policjantów, przestępcy przemycili do krajów europy zachodniej ponad 300 kg heroiny i 30 kg amfetaminy. Wiesławowi T. grozi nawet do 15 lat więzienia. Policjanci na pewno będą wnioskować o jego tymczasowe aresztowanie.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Lublinie wspólnie z Prokuraturą Okręgową prowadzili śledztwa w sprawie obrotu i przemytu narkotyków na wielką skalę. Jedno z postępowań dotyczyło przemytu heroiny z Turcji do krajów Europy Zachodniej, głównie Niemiec, Włoch i Francji. Narkotykowy szlak prowadził przez Polskę. W tej sprawie zatrzymano 6 osób. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Wśród zatrzymanych był obywatel Turcji Fadil B. oraz Polak Janusz H. To oni stali na czele zorganizowanej grupy przestępczej. Śledczy udowodnili im przemyt ponad 300 kg heroiny.

Janusz H. nie ograniczał się jednak tylko do przemycania heroiny. Organizował produkcję i przemyt amfetaminy do Szwecji. W tym celu nawiązał współpracę z 62-letnim Wiesławem T., Szwedem polskiego pochodzenia. Ustalono, że tylko w 2002 roku przemycili lub usiłowali przemycić około 30 kg amfetaminy. Odbiorcą narkotyków w Szwecji był zawsze Wiesław T. Śledczy nawiązali współpracę z Policją Królestwa Szwecji. W 2003 roku po przeszukaniu w jego miejscu zamieszkania, został zatrzymany i skazany za posiadanie narkotyków. W październiku 2007 roku, w ostatnim dniu odbywania kary pozbawienia wolności, został aresztowany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Tuż przed świętami deportowano go do Polski. Dzisiaj usłyszy zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie. Będzie odpowiadał za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się przemytem narkotyków na wielką skalę. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Wcześniej w tej sprawie zatrzymano ponad 20 osób. Byli to mieszkańcy Lublina, Radomia, Poznania, Pruszkowa i Ożarowa. Niektórzy z nich posiadali przy sobie broń palną. Efektem tego śledztwa było m.in. zlikwidowanie fabryki amfetaminy na terenie powiatu pruszkowskiego. Wtedy policjanci zabezpieczyli 20 kg płynnego produktu. Zatrzymano wówczas mężczyzn, którzy narkotyki mieli zapakowane w konserwy mięsne.

O losie 62-letniego Wiesława T. wkrótce zdecyduje sąd.

Film odpowie za przemyt narkotyków


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik odpowie za przemyt narkotyków (format flv - rozmiar 1.12 MB)

Powrót na górę strony